Niedzielne uroczystości przed bramą stoczni szczecińskiej, w których udział ma wziąć prezydent Andrzej Duda, będą punktem kulminacyjnym szczecińskich obchodów 35. rocznicy Porozumień Sierpniowych.
30 sierpnia 1980 r. podpisano Porozumienia Szczecińskie, kończące rozpoczęte 18 sierpnia tamtego roku strajki na Pomorzu Zachodnim. Było to pierwsze z porozumień zawartych pomiędzy strajkującymi robotnikami a rządem.
Uroczystości rozpoczną się o godz. 10.30 przyjęciem, przez prezydenta meldunku od wojska i odśpiewaniem hymnu państwowego.
Zaplanowano przemówienia szefa NSZZ „Solidarność" Piotra Dudy i prezydenta Andrzeja Dudy. Po nich mszę św. będzie koncelebrować metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga, hierarcha ma też wygłosić homilię.
Uroczystość zakończy składanie kwiatów pod pomnikiem Ofiar Grudnia '70 poprzedzone w samo południe dźwiękami stoczniowej syreny.
Niedzielne obchody zakończy wieczorem w szczecińskiej filharmonii Koncert zatytułowany „3 x Wolność". W jego programie znajdzie się premierowe wykonanie utworu szczecińskiego kompozytora Janusza Stalmierskiego „Canticum in gratiarum actione". Podczas koncertu zabrzmią też utwory Jana A.P. Kaczmarka i Włodka Pawlika.
Filharmonicy wykonają dzieło Jana A.P. Kaczmarka „Otwarte okno” - utwór powstały z okazji 67. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego oraz suitę jazzowo-symfoniczną Włodka Pawlika „Wolność”, skomponowaną z okazji 25. rocznicy wolności.
Filharmonii udało się zaprosić m.in. światowej sławy barytona - Adama Dobbera.
Koncert odbędzie się pod honorowym patronatem prezydenta Andrzeja Dudy.
Koncert uzupełni wystawa eksponowana w gmachu filharmonii, której wernisaż odbył się kilka dni temu.
Na wystawie prezentowane są plakaty oraz "bibuły" z okresu działalności NSZZ „Solidarność”. Jej cześć pierwsza to oryginalne plakaty i materiały odnalezione podczas prac remontowych w starym mieszkaniu. Cześć druga wystawy składa się z reprintów plakatów powstałych z okazji 30. rocznicy powstania Solidarności.
Obchody 35. rocznicy Porozumień Sierpniowych zainaugurowano w Szczecinie już w połowie sierpnia odsłonięciem muralu przedstawiającego historię powstania Solidarności. W czwartkowy wieczór zaś odbył się koncert współorganizowany m.in. przez szczeciński oddział IPN i tamtejsze Muzeum Narodowe, podczas którego szczecińscy artyści śpiewali piosenki kojarzone z Solidarnością.
Publiczność miała okazje wysłuchać takich utworów jak "Mury" i "Obława" Jacka Kaczmarskiego, a także utworów Ryszarda Riedla. Ważną częścią koncertu były fragmenty filmu o kobietach Solidarności z Pomorza Zachodniego. Wydarzenie poprzedziła promocja książki „Mój Sierpień '80. Pomorze Zachodnie na drodze do wolności" wydanej przez IPN. W bogatym programie wydarzeń upamiętniających Sierpień '80 znalazły się też piknik rodzinny i wydarzenia sportowe, wystawa plenerowa w centrum miasta „Stocznia Szczecińska. Historia nie tylko polityczna", przygotowana przez szczeciński oddział IPN.
Wydarzenia rocznicowe zagoszczą także w innych miastach regionu. I tak w podszczecińskich Policach w piątek odbędzie się msza św. i otwarta zostanie wystawa „Historia polickiej Solidarności". Dzień zakończy w tamtejszym ośrodku kultury koncert „Brzmienia Wolności i Solidarności".8 września w Barlinku zaplanowano wernisaż ekspozycji „Solidarność" w Muzeum Regionalnym. Jeszcze w październiku w Stargardzie m.in. rozstrzygnięcie konkursu plastycznego „NSZZ Solidarność - to już 35 lat" oraz panel dyskusyjny „35 lat NSZZ Solidarność".
Obchody zakończy 28 października także w Stargardzie otwarcie wystawy „NSZZ Solidarność - to już 35 lat".
Porozumienia Sierpniowe doprowadziły do powstania NSZZ "Solidarność" - pierwszej w krajach komunistycznych, niezależnej od władz, legalnej organizacji związkowej - i stały się początkiem przemian z 1989 roku: obalenia komunizmu i końca systemu jałtańskiego. (PAP)
epr/ pz/