04.06.2009 Warszawa (PAP) - Warszawski budynek b. siedziby KC PZPR przy rondzie de Gaulle'a, w którym obecnie mieści się Centrum Bankowo- Finansowe "Nowy Świat", może zostać wpisany do rejestru zabytków. Postępowanie w tej sprawie rozpoczęła mazowiecka wojewódzka konserwator zabytków Barbara Jezierska.
04.06.2009 Warszawa (PAP) - Warszawski budynek b. siedziby KC PZPR przy rondzie de Gaulle'a, w którym obecnie mieści się Centrum Bankowo- Finansowe "Nowy Świat", może zostać wpisany do rejestru zabytków. Postępowanie w tej sprawie rozpoczęła mazowiecka wojewódzka konserwator zabytków Barbara Jezierska.
"Pani konserwator rozpoczęła postępowanie 1 czerwca i planuje wydanie decyzji orzekającej, że jest to budynek zabytkowy" - powiedziała PAP w czwartek Monika Dziekan, rzeczniczka wojewódzkiego konserwatora zabytków w Warszawie.
Na pytanie, kiedy decyzja może zapaść Dziekan odparła, że "za miesiąc, dwa lub w krótszym terminie".
Przyznała jednak, że "sprawa może się przedłużyć jeżeli np. obecny właściciel zabytku odwoła się od decyzji, która zapadnie".
Wniosek o wpisanie budynku do rejestru zabytków zgłosiła - jako pierwsza - stołeczna konserwator zabytków Ewa Nekanda-Trepka.
"Stołeczny konserwator zabytków wnioskując o wpisanie jakiegoś budynku do rejestru zabytków zakłada, że być może ten właśnie obiekt nosi znamiona zabytku, posiada wartości artystyczne, historyczne lub naukowe. Jakie dokładnie to są wartości w przypadku budynku przy rondzie de Gaulle'a zostanie dopiero zbadane. Opinia w tej sprawie zostanie przedstawiona po ogłoszeniu decyzji wojewódzkiego konserwatora zabytków" - tłumaczyła Dziekan.
Obecny właściciel budynku, Centrum Bankowo-Finansowe "Nowy Świat", nie odniosło się jeszcze do planów wojewódzkiego konserwatora zabytków. "Być może nie dotarło do nich jeszcze nasze oficjalne pismo, wysłaliśmy je dopiero w poniedziałek" - powiedziała Dziekan.
Budynek usytuowany jest przy ul. Nowy Świat 6/12, nieopodal ronda de Gaulle'a. Został wzniesiony w latach 1948-1952 z obligatoryjnych składek (cegiełek) rozprowadzonych wśród całego społeczeństwa. Zaprojektowali go architekci Wacław Kłyszewski, Jerzy Mokrzyński i Eugeniusz Wierzbicki.
Do 1990 roku znajdowała się tam siedziba KC PZPR, zwana też Domem Partii, a od 1991 r. jest to adres Centrum Bankowo-Finansowego "Nowy Świat" S.A.
Najważniejszy budynek PRL przez lata obrósł w liczne legendy. Jedna z nich głosi, że tajemniczymi podziemnymi korytarzami można się było kiedyś przedostać do Pałacu Kultury i Nauki albo na sekretny peron kolejowy, z którego - w sytuacji zagrożenia - dygnitarze mogliby uciec pociągiem do Moskwy. Ekipy remontujące biura dawnych partyjnych aparatczyków snuły zaś opowieści o znajdowanych w ścianach podejrzanych otworach i kanalikach, które kiedyś kryć miały urządzenia podsłuchowe.
Partyjni dygnitarze pozostawili po sobie w budynku wiele pamiątek. Piwnice Białego Domu kryją do dziś roczniki "Trybuny Ludu" czy "Robotnika". Są tam dziesiątki fotografii Pierwszych Sekretarzy, imponujących rozmiarów popiersie Lenina, wystawiane w Sali Kongresowej Pałacu Kultury i Nauki podczas kolejnych Zjazdów PZPR. (PAP)
agz/ abe/ mow/