Ponad 300 tys. uczestników ŚDM, którzy wyrazili chęć zwiedzenia Muzeum Auschwitz, z Krakowa do Oświęcimia dotrze autokarami i koleją – dowiedziała się w środę PAP od koordynatora ŚDM w diecezji bielsko-żywieckiej ks. Piotra Hoffmanna.
Duchowny poinformował, że rozkład jazdy pociągów, który przygotowują PKP, będzie znany w czerwcu.
Pielgrzymi po przyjeździe do Oświęcimia odległość ok. 1 km. z dworca od Muzeum pokonają pieszo. Między byłymi obozami Auschwitz i Birkenau będzie kursował wahadłowo autobus. Z Birkenau na dworzec wrócą piechotą. To ponad 1 km.
„Organizacja ruchu jest już przygotowana. Trasy autobusowe nie pokrywają się ze szlakami pieszych. Ciągi komunikacyjne zostały tak ustawione, by nie kolidowały ze sobą” – powiedział ks. Hoffmann.
Jak dodał w tej chwili nie można określić jaka część pielgrzymów dotrze do Miejsca Pamięci koleją, a jaka autokarami.
Dotychczas przyjazd do Muzeum Auschwitz zadeklarowało ponad 335 tys. pielgrzymów. Organizatorzy w środę zaktualizowali dane i uwzględnili w nich osoby, które zrezygnowały z przyjazdu.
Dla uczestników ŚDM wyznaczono specjalne terminy zwiedzania Muzeum Auschwitz: od 20 do 28 lipca oraz od 1 do 3 sierpnia. Do Muzeum wejdą jedynie osoby, które zarejestrowały się na stronie internetowej mlodzi.duszpasterstwa.bielsko.pl/auschwitz/.
Do Muzeum co godzinę wejdzie 3 tys. osób. Oznacza to, że były obóz może zobaczyć 396 tys. pielgrzymów. Tak ogromna liczba zwiedzających uniemożliwia zwiedzanie wnętrz historycznych budynków w byłych Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau. Historię obozu przybliżą zwiedzającym wystawy plenerowe. Zwiedzający otrzymają także broszury.
29 lipca Muzeum Auschwitz odwiedzi papież Franciszek. Jego wizyta rozpocznie się o g. 9.30 i potrwa do południa. Papież pomodli się przy Ścianie Straceń na dziedzińcu Bloku 11. Niemcy zastrzelili tam tysiące osób, głównie Polaków. Franciszek uklęknie w celi, w której męczeńską śmierć poniósł polski franciszkanin Maksymilian Kolbe. W byłym obozie Auschwitz II-Birkenau, symbolu Holokaustu, papież będzie się modlił z Żydami i przedstawicielami innych wspólnot.
Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innych narodowości.
W 1947 r. na terenie byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau powstało muzeum. Były obóz w 1979 r. został wpisany, jako jedyny tego typu obiekt, na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. W ub.r. były niemiecki obóz Auschwitz odwiedziła rekordowa liczba ponad 1,72 mln osób. Miejsce Pamięci Auschwitz odwiedziło już dwóch papieży - Jan Paweł II w 1979 r. oraz Benedykt XVI w 2006 r. (PAP)
szf/ pz/