Skała ze szczeliną w formie krzyża, za która znajduje się Najświętszy Sakrament - to główny element wystroju Grobu Pańskiego w krypcie kościoła oo. Pijarów w Krakowie. Projekt wyłoniono w konkursie, którego wyniki zostały ogłoszone w Wielki Czwartek.
Autorką aranżacji jest Ewelina Proszkowiec, architekt, absolwentka Politechniki Krakowskiej. „Ideą, którą się kierowałam było nawiązanie do grobu, w którym spoczywało ciało Jezusa, ale przedstawienie go w nieco nowocześniejszy sposób” - powiedziała PAP laureatka konkursu.
Jak wyjaśnił rektor kościoła p.w. Przemienienia Pańskiego w Krakowie ks. dr Mieczysław Rolka, zgłoszone projekty miały nawiązywać do trzech ważnych tegorocznych wydarzeń w Kościele Katolickim: jubileuszu 1050-lecia chrztu Polski, Roku Miłosierdzia ogłoszonego przez papieża Franciszka oraz Światowych Dni Młodzieży, które odbędą się pod koniec lipca w Krakowie. „Zawsze grób u Pijarów nawiązywał do sytuacji społecznej, moralnej, czasami politycznej” - dodał.
Najważniejszą częścią Grobu Pańskiego jest monstrancja z Najświętszym Sakramentem, która znajduje się w centrum kompozycji. Od niej bije światło, które przedziera się przez szczelinę skalną w formie krzyża. Na dole ze szczeliny tej wypływa woda, symbol zwycięstwa Chrystusa nad śmiercią i odniesienie do chrztu Polski.
Na ścianę skalną zarzucona jest purpurowa tunika, szata Chrystusa, o którą żołnierze rzucali losy. Z lewej strony kompozycji na schodach ustawiono procesję świetlną zmierzającą ku krzyżowi. Utworzono ją z zapalanych świeć w kolorach ŚDM. Procesję prowadzi biała świeca symbolizująca papieża Franciszka.
Ks. Rolka przypomniał, że konkurs na Grób Pański w krypcie kościoła oo. Pijarów w Krakowie odbywa się od sześciu lat. W tym roku zgłoszono do niego 12 prac autorstwa studentów i absolwentów szkół artystycznych.
Konkurs jest organizowany dlatego - zauważył rektor - ponieważ grób u Pijarów jest od wielu lat licznie odwiedzany przez wiernych w czasie Wielkiego Tygodnia i Wielkanocy, a powierzenie projektu profesjonalistom daje gwarancję wysokiego poziomu artystycznego kompozycji.
Według rektora co roku sugerowane są pewne tematy, ale główny motyw zawsze pozostaje bez zmian - zwycięstwo życia nad śmiercią i zmartwychwstanie Chrystusa, jako fundament wiary katolickiej oraz zasadniczy temat w czasie Triduum Paschalnego.
Krypta będzie otwarta dla wiernych od piątku wieczorem do co najmniej Poniedziałku Wielkanocnego. Zgłoszone prace aranżacji grobu oceniało jury w składzie: prof. Adam Brincken, dr hab. Andrzej Gaczoł, ks. dr Andrzej Nowobilski, prof. Jan Pamuła, prof. Stanisław Rodziński, ks. Rolka, scenograf Tadeusz Smolicki, Anna Jadowska-Barczyk (sekretarz), Alicja Kondraciuk (sekretarz). Nagrodą dla zwycięzców konkursu jest wyjazd do Grecji. (PAP)
rgr/ agz/