05.06.2009 Warszawa (PAP) - Papier toaletowy na łańcuchu z kłódką w toalecie siedziby cenzury przy ul. Mysiej w Warszawie czy tłum młodych ludzi trzymających nad głowami wielkie magnetofony i nagrywających koncert w Jarocinie - taki obraz schyłku PRL-u wyłania się ze zdjęć prezentowanych na wystawie w stołecznym Domu Spotkań z Historią.
Na ekspozycji "Schyłek Peerelu. Lata 80. w zdjęciach z agencji FORUM" znalazło się ponad 200 fotografii wykonanych w latach 1980-89. Można na nich zobaczyć rzeczywistość wielkich miast i prowincji, kolejki, puste sklepy czy hasła propagandowe widoczne w zakładach pracy i na ulicach.
Cześć zdjęć to także portrety postaci ze świata kultury m.in. Czesława Niemena, Jacka Kaczmarskiego, Krzysztofa Pendereckiego, Tadeusza Kantora i Krzysztofa Kieślowskiego oraz sportu - Władysława Komara, Włodzimierza Smolarka czy Andrzeja Grubby.
Wystawę zamykają fotografie Danuty Wałęsowej odbierającej Pokojową Nagrodę Nobla przyznaną Lechowi Wałęsie, rozmów Okrągłego Stołu oraz wyborów 4 czerwca 1989 roku. Ekspozycję uzupełniają filmy dokumentalne z lat 80.
Autorami zdjęć są m.in. Romuald Broniarek, Erazm Ciołek, Jacek Kucharczyk i Chris Niedenthal.
"Wiele z prezentowanych fotografii nie powstało na zlecenie redakcji, ale z pasji i potrzeby rejestrowania tamtej rzeczywistości. Często robiono je spod kurtek, płaszczy, sposobem nazywanym wtedy +z biodra+. Zdjęcia na ogół trafiały do szuflady, dziś stanowią wyjątkowy dokument tamtych czasów, pokazujący Polskę daleką od obrazu oficjalnej propagandy" - opowiadała PAP w środę p.o. kierownika działu promocji Domu Spotkań z Historią, Agata Kwiek.
Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających do 16 sierpnia. Ekspozycja jest częścią akcji "Wyłącz system" Domu Spotkań z Historią, wpisującą się w program warszawskich obchodów 20. rocznicy wyborów 4 czerwca 1989. AKN
PAP - Nauka w Polsce