Europejska Sieć Pamięć i Solidarność rozpoczęła rekrutację uczestników do pierwszej edycji międzynarodowego projektu wizyt studyjnych pn. “In Between? W poszukiwaniu lokalnych historii na pograniczach Europy”. Zgłoszenia można nadsyłać do 5 lutego 2016 r.
„+In Between+ to projekt edukacyjny kierowany do młodzieży w wieku od 18. do 25. roku życia z całej Europy. Zapraszamy wszystkich tych, którzy interesują się historią, historią sztuki, naukami społecznymi i sztukami wizualnymi” - powiedział Igor Kalina z Europejskiej Sieci Pamięć i Solidarność.
Celem projektu jest pogłębienie wiedzy młodych Europejczyków o procesach historycznych kształtujących Europę XX wieku, przybliżenie narzędzi oraz metod badania i archiwizowania przeszłości oraz dokumentacja relacji mówionych i materiałów audio-wizualnych dotyczących historii i tożsamości społeczności pogranicznych Europy.
„Wyłonionych podczas rekrutacji uczestników zaprosimy do Warszawy, gdzie wezmą oni udział w warsztatach dotyczących m.in. prowadzenia badań historycznych w nurcie tzw. oral history. Ponadto nauczymy ich technik digitalizowania dokumentów w terenie” - dodał Kalina. Pod okiem fachowców młodzież będzie również zdobywała wiedzę z zakresu historii najnowszej i antropologii.
W dalszej części projektu sześcioosobowe zespoły młodych ludzi zostaną wysłane na wizyty studyjne do czterech rejonów pogranicznych w Europie: Bukowiny, Ziemi Lubuskiej, Regionu Bańskiej Bystrzycy i Transylwanii. „Chcemy, by przeprowadzili wywiady z lokalnymi mieszkańcami na temat doświadczeń ich rodzin dotyczących życia na pograniczu, bądź w miejscach, w których w ciągu ostatnich 100-150 lat zmieniały się granice” - mówi koordynator projektu.
Powstałe w ten sposób materiały - wywiady i dokumenty wizualne - zostaną przekazane instytucjom, które zajmują się dokumentowaniem przeszłości, takim jak archiwa czy muzea etnograficzne. „Niektóre z nich już wyraziły zainteresowanie naszym projektem i skłonność do przyjęcia powstałych w czasie jego trwania materiałów” - zauważył Kalina.
Organizatorzy bardzo minimalistycznie określają wymogi dotyczące kandydatów na uczestników projektu. Poza wspomnianymi zainteresowaniami, ważna jest znajomość języka angielskiego, przynajmniej na poziomie certyfikatu B2. „Jednak przy selekcji kandydatur tak naprawdę najważniejsze są dla nas motywacje, z którymi przychodzą młodzi ludzie. Pragniemy się od nich dowiedzieć, czego chcieliby nauczyć się w trakcie trwania projektu i jak planują wykorzystać nabyte kompetencje w przyszłości” - podkreślił Kalina.
Szczegółowe informacje o projekcie można znaleć na stronie organizatora: http://www.enrs.eu/inbetween.
Europejska Sieć Pamięć i Solidarność (ESPS) powstała w 2005 roku z inicjatywy ministrów kultury Niemiec, Polski, Słowacji oraz Węgier. Jej zadaniem jest badanie, dokumentowanie oraz upowszechnienie wiedzy na temat historii Europy XX wieku i sposobów jej upamiętniania ze szczególnym uwzględnieniem okresu dyktatur, wojen i społecznego sprzeciwu wobec zniewolenia. (PAP)
jur/ ls/ mhr/