Metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz spotkał się w sobotę z osobami promującymi w mediach społecznościowych ideę miłosierdzia. Spotkanie, tzw. tweetup, odbyło się pod hasłem #OknoNaMilosierdzie w siedzibie krakowskiej kurii.
Jednocześnie podczas spotkania zainaugurowane zostało konto Archidiecezji Krakowskiej na portalu społecznościowym - pod nazwą @ArchKrakowska.
Pierwszą informację wysłał kard. Stanisław Dziwisz. "Otwieramy wirtualne #OknoNaMiłosierdzie na Franciszkańskiej 3. Witajcie na profilu Archidiecezji Krakowskiej. Św. #JP2 - módl się za nami!". W krótkim czasie zainteresowanie kontem okazało kilkanaście innych diecezji.
Tweetup jest spotkaniem w jednym miejscu i czasie osób, które zazwyczaj kontaktują się najczęściej wirtualnie, w internecie, w szczególności w serwisie społecznościowym Twitter.
Tweetup #OknoNaMilosierdzie promuje ideę miłosierdzia, w szczególności przekazywanego w mediach społecznościowych. Spotkanie zorganizowano w przeddzień Niedzieli Miłosierdzia, a jednocześnie w rocznicę śmierci św. Jana Pawła II.
"To wyjątkowe spotkanie (...), musimy iść z postępem" – powiedział do zebranych kard. Stanisław Dziwisz. Jak podkreślił, o szczególnej wyjątkowości tego dnia świadczy jednak 11. rocznica śmierci Jana Pawła II.
Jak podkreślił kard. Dziwisz, o szczególnej wyjątkowości tego dnia świadczy 11. rocznica śmierci Jana Pawła II. "To był dzień, w którym cały świat zatrzymał się, aby wspomnieć tę wielką postać, która odeszła od nas. Mogę jednak stwierdzić, że ta postać żyje w pamięci, w sercach ludzkich. I chyba dlatego przyszliście do tego domu, który jest bardzo związany z osobą Jana Pawła II. Wystarczy popatrzyć na to okno, z którego wiele razy przemawiał" - mówił.
"To był dzień, w którym cały świat zatrzymał się, aby wspomnieć tę wielką postać, która odeszła od nas. Mogę jednak stwierdzić, że ta postać żyje w pamięci, w sercach ludzkich. I chyba dlatego przyszliście do tego domu, który jest bardzo związany z osobą Jana Pawła II. Wystarczy popatrzyć na to okno, z którego wiele razy przemawiał" – powiedział kard. Dziwisz do zebranych. Przypomniał, że Jan Paweł II odszedł w sobotę, w przeddzień święta Miłosierdzia, "tak jakby Bóg chciał pokazać, że jest ten apostoł Bożego miłosierdzia obok siostry Faustyny". Wyraził przekonanie, że uczestnicy ŚDM "z iskrą miłosierdzia z Krakowa pójdą na cały świat, aby ten świat przygotować na spotkanie z Chrystusem i aby nieść pokój, który jest zagrożony".
Zastępca rzecznika archidiecezji krakowskiej ks. Piotr Studnicki wyraził nadzieję, że nowe konto ułatwi komunikację między rzecznikami prasowymi a dziennikarzami, którzy uzyskają dzięki temu łatwiejszy dostęp do informacji o tym, co się dzieje w archidiecezji. "Będzie też służyło wszystkim, dla których internet jest naturalnym źródłem zdobywania informacji" – powiedział ks. Studnicki.
"Najwyższy czas, żeby Kościół sięgał po nowoczesne formy przekazu, zresztą Kościół od dawna to robi. Jest wielu księży i duchownych na świecie, którzy używają tego kanału, więc jest naturalne, że dzieje się to też w Krakowie" – powiedział PAP współinicjator tweetupa dr Krzysztof Gurba, prodziekan wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie (UPJPII).
"Dla mnie będzie to główne źródło informacji w sprawie Światowych Dni Młodzieży, ponieważ z Archidiecezji Krakowskiej będziemy mogli zdobywać wszystkie newsy" – powiedział PAP o koncie archidiecezji student UPJPII Kamil Robuta. "To dla nas wielkie wydarzenie, szczególnie w rocznicę śmierci Jana Pawła II i w sali jego okna papieskiego" – zapewniła studentka Katarzyna Radwańska.
Kolejny tweetup w krakowskiej kurii odbędzie się 7 listopada w przeddzień międzynarodowej konferencji "Media: przestrzeń i narzędzie miłosierdzia", organizowanej w Bibliotece UPJPII w Krakowie.
Jak poinformował dr Krzysztof Gurba, historia tweetupów ma w Polsce dopiero trzy lata, ale kilka takich spotkań miało spektakularny charakter, np. pierwszy tweetup z Andrzejem Dudą jako kandydatem na prezydenta (#DudaTweetup, 17 marca 2015). Przebieg spotkania był relacjonowany do sieci, szeroko komentowany i wielokrotnie omawiany.
Na tweetup zapraszani są aktywni użytkownicy internetu reprezentujący różne punkty widzenia, miejsca zamieszkania, zawód, wiek i płeć. Wejście odbywa się za uprzednio rozesłanymi zaproszeniami imiennymi. Bywa, że osoby zaproszone nie są dotąd znane z prawdziwego nazwiska, a nawet z twarzy, ale dobrze znane z aktywności w sieci.
Inicjatorami spotkania byli: ks. prof. Wojciech Misztal z Katedry Duchowości Mediów i Relacji Społecznych, dr Krzysztof Gurba z Katedra Dziennikarstwa i ks. dr hab. Robert Nęcek z Katedry Edukacji Medialnej Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. (PAP)
hp/ gma/