Kamienny krzyż i płyty z nazwiskami ok. 260 Polaków m.in. z Małopolski i Warszawy uczci te ofiary niemieckiego obozu w Przedzielnicy na Ukrainie. Upamiętnienie powstałe na cmentarzu w Nowym Mieście (obw. lwowski) zostanie w sobotę uroczyście poświęcone.
"Niemiecki obóz, który istniał w Przedzielnicy w latach 1941-1944, był określany w niemieckiej nomenklaturze jako karny. W rzeczywistości był to jednak oczywiście obóz z rodzaju koncentracyjnych, którego celem było wyniszczenie więźniów" - opowiadał PAP naczelnik Wydziału Zagranicznego Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Maciej Dancewicz.
W obozie, w ciężkich warunkach więziono głównie Polaków i Ukraińców. Pracowali oni m.in. w znajdującej się w obozie drukarni i w dużym gospodarstwie rolnym przylegającym do jego terenu. Część wysyłano do kamieniołomów znajdujących się koło niedalekiego Chyrowa. Ciężka praca, głód i choroby przyczyniały się do wysokiej śmiertelności wśród więźniów.
Chowano ich na cmentarzu w pobliskim Nowym Mieście. "Znajduje się tam mogiła, w której spoczęło ok. 260 Polaków więzionych w obozie. Były to w większości ofiary łapanek m.in. z dawnego woj. krakowskiego i z Warszawy. Ich nazwiska znamy dzięki zachowanym parafialnym księgom metrykalnym, gdzie odnotowywano ich zgony" - relacjonował Dancewicz.
Obecnie w miejscu pochówku ofiar powstało upamiętnienie. "Przyczynił się do tego poprzedni proboszcz lokalnej parafii ks. Jacek Waligóra. Nagłośnił on sprawę i zawiadomił o istnieniu mogiły, gdzie spoczywają polskie ofiary naszą Radę, która sfinansowała projekt i budowę upamiętnienia" - mówił naczelnik Wydziału Zagranicznego Rady.
Upamiętnienie ma formę dużego kamiennego krzyża, na którym umieszczono narodowe godło oraz dwujęzyczny napis mówiący, że spoczywają tam ofiary niemieckiego karnego obozu w Przedzielnicy zamordowane w latach 1941-1944. Na płytach spoczywających na podwyższeniu u stóp krzyża wyryto nazwiska ofiar. Całość upamiętnienia otacza kolisty kamienny murek, a prowadzi do niego ścieżka z kostki betonowej.
W sobotę w południe odbędzie się msza św. i uroczystość poświęcenia upamiętnienia. Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa planuje w przyszłym roku, kiedy przypada 75. rocznica pierwszego transportu więźniów do Przedzielnicy, organizację uroczystości na terenie upamiętnienia, na które zostaną zaproszone rodziny ofiar. (PAP)
akn/ par/