Zainteresowanie odwiedzinami w Muzeum Auschwitz pielgrzymów, którzy w przyszłym roku przyjadą do Krakowa na Światowe Dni Młodzieży, jest ogromne – powiedział wicedyrektor placówki Andrzej Kacorzyk. Były obóz w ciągu kilku dni zobaczyć może ponad 100 tys. osób.
W dniach od 20 do 28 lipca oraz od 1 do 3 sierpnia 2016 roku Muzeum Auschwitz zostanie udostępnione tylko i wyłącznie uczestnikom ŚDM, którzy wcześniej zgłoszą chęć przyjazdu do niego i zarejestrują się na stronie internetowej http://mlodzi.duszpasterstwa.bielsko.pl/auschwitz/. Większość miejsc jest już zajęta.
Odwiedzający, którzy nie będą zarejestrowani, nie wejdą w tych dniach do Muzeum.
W ub.r. były niemiecki obóz Auschwitz odwiedziła rekordowa liczba ponad 1,53 mln osób. Wielkość ta rozłożyła się na cały rok.
Andrzej Kacorzyk zapewnił jednak, że placówka jest w stanie przyjąć rzesze pielgrzymów także w dość krótkim czasie. „Jesteśmy w stanie przyjąć tak dużą liczbę przygotowując specjalną trasę, która umożliwi przejście przez Miejsce Pamięci tak, by była ona bezpieczna dla pielgrzymów, ale i pozwalała poznać to miejsce w sposób w miarę pełny” – zadeklarował.
„Jesteśmy w stanie przyjąć tak dużą liczbę przygotowując specjalną trasę, która umożliwi przejście przez Miejsce Pamięci tak, by była ona bezpieczna dla pielgrzymów, ale i pozwalała poznać to miejsce w sposób w miarę pełny” – zadeklarował wicedyrektor Andrzej Kacorzyk.
Jak zapowiedział wicedyrektor, aby przygotować uczestników ŚDM do wizyty w byłym niemieckim obozie, placówka przygotuje specjalny przewodnik. „Pomożemy pielgrzymom zrozumieć rangę tego miejsca” – zapowiedział.
Światowe Dni Młodzieży w Krakowie z udziałem papieża Franciszka odbędą się w dniach 26 do 31 lipca przyszłego roku.
Prezydent Andrzej Duda po spotkaniu w poniedziałek z Ojcem Świętym powiedział, że podczas wizyty w Polsce chciałby on odwiedzić - poza Krakowem - także Częstochowę oraz pomodlić się w byłym obozie Auschwitz.
W przeszłości Miejsce Pamięci odwiedziło dwóch papieży – Jan Paweł II w 1979 r. oraz Benedykt XVI w 2006 r.
Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości.
W 1947 r. na terenie byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau powstało muzeum. Były obóz w 1979 r. został wpisany, jako jedyny tego typu obiekt, na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. (PAP)
szf/ par/