O pamięć o poległych bohaterach i ofiarach terroru komunistycznego apeluje w związku ze zbliżającym się dniem Wszystkich Świętych IPN. Instytut planuje wiosną przyszłego roku wznowić poszukiwania szczątków ofiar na Łączce na stołecznych Wojskowych Powązkach.
Na stołecznych Wojskowych Powązkach przede wszystkim na terenie tzw. Łączki w latach 1944-1956 komunistyczna bezpieka pochowała skrycie ciała kilkuset ofiar, żołnierzy powojennego podziemia niepodległościowego.
W 2011 r. Instytut Pamięci Narodowej zainicjował ogólnopolski projekt "Poszukiwania nieznanych miejsc pochówku ofiar terroru komunistycznego 1944-1956". Podpisał też w tej kwestii list intencyjny z Radą Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa oraz Ministerstwem Sprawiedliwości.
W kolejnym roku na Łączce rozpoczęły się prace archeologiczno-ekshumacyjne mające na celu wydobycie i identyfikację szczątków. Dotychczas udało się odnaleźć ciała kilkuset ofiar. Większość nosiła ślady egzekucji tzw. metodą katyńską - strzałem w potylicę z bliskiej odległości, niektórzy mieli związane z tyłu ręce.
Prezes IPN Łukasz Kamiński przypomina, że na wielu polskich cmentarzach "istnieją symboliczne miejsca, w których stawiamy świece na znak pamięci o poległych bohaterach i niewinnych ofiarach". "Pamiętajmy także o zamordowanych przez reżim komunistycznych 1944-1956 - o tych, których szczątki już odnaleźliśmy, jak i o tych, których nadal poszukujemy" - apeluje prezes IPN.
Dzięki powołanej jesienią 2012 r. przez IPN wspólnie z Pomorskim Uniwersytetem Medycznym w Szczecinie Polskiej Bazie Genetycznej Ofiar Totalitaryzmów dotąd udało się zidentyfikować 41 z ofiar.
Znaleźli się wśród nich m.in. Zygmunt Szendzielarz ps. Łupaszka, mjr Hieronim Dekutowski ps. Zapora i Danuta Siedzikówna ps. Inka. Wśród nadal poszukiwanych są tak ważne postacie polskiej historii jak gen. August Emil Fieldorf "Nil", rotmistrz Witold Pilecki czy ppłk Łukasz Ciepliński "Pług".
1 marca br. w Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych, podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim, ogłoszono nazwiska ostatnich sześciu ze zidentyfikowanych dotychczas ofiar. 27 września, kiedy przypada Dzień Polskiego Państwa Podziemnego, został odsłonięty panteon-mauzoleum na Łączce na Wojskowych Powązkach, w którym uroczyście pochowano szczątki 35 z ofiar.
3 sierpnia weszła w życie nowelizacja ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych, o grobach i cmentarzach wojennych oraz IPN. Umożliwia ona ekshumację i przeniesienie szczątków osób pochowanych po 1982 r. na terenie Łączki.
"Umożliwia ona przeniesienie późniejszych grobów i dokończenie ekshumacji, a także rozbudowę upamiętnienia na całość kwatery Ł i ŁII. Instytut Pamięci Narodowej w pierwszym możliwym terminie złożył wnioski o przeniesienie grobów, tak aby wiosną 2016 r. zakończyć poszukiwania szczątków ofiar" - wyjaśnia prezes IPN Łukasz Kamiński.
W związku ze zbliżającym się dniem Wszystkich Świętych Kamiński przypomina, że na wielu polskich cmentarzach "istnieją symboliczne miejsca, w których stawiamy świece na znak pamięci o poległych bohaterach i niewinnych ofiarach". "Pamiętajmy także o zamordowanych przez reżim komunistycznych 1944-1956 - o tych, których szczątki już odnaleźliśmy, jak i o tych, których nadal poszukujemy" - apeluje prezes IPN. (PAP)
akn/ par/