Hiszpańskie pueblo Castrillo Matajudios, co dosłownie znaczy Obóz Zabić Żydów, dwa lata temu postanowiło zmienić nazwę, by zerwać związki z prześladowaniem Żydów podczas inkwizycji. Teraz pojawiają się tam antysemickie graffiti - informują media.
W maju 2014 roku w mającym zaledwie ok. 50 mieszkańców pueblo odbyło się referendum w sprawie zmiany nazwy. Lokalne władze argumentowały, że poprzednia nazwa jest obraźliwa, a miejscowość powinna uszanować swe żydowskie korzenie. Od jesieni ubiegłego roku miasteczko nazywa się Castrillo Mota de Judios, czyli Obóz Wzgórze Żydów.
W czwartek "New York Times" podał, że ostatnio w pueblo dochodzi do aktów wandalizmu. Według burmistrza Lorenzo Rodrigueza Pereza autorami antysemickich graffiti jest radykalnie prawicowa grupa, która jego zdaniem nie ma bezpośrednich związków z miejscowością.
Burmistrz złożył w tym tygodniu skargę na policji w związku z ostatnim incydentem. W weekend ktoś umieścił antysemickie i faszystowskie napisy na nowych drogowskazach. Według Rodrigueza Pereza wcześniej podobne graffiti pojawiły się na fasadzie ratusza. Ekstremiści zniszczyli też m.in. ławki w miejscowości.
"Niestety zmiana nazwy nie przynosi tylko pozytywnych skutków i nie jest równoznaczna z szacunkiem" - ubolewał burmistrz. "Niektórzy chcą, abyśmy zapomnieli o Żydach, a już na pewno nie zbliżali się do Izraela. Ale nie ugniemy się pod próbami stworzenia tutaj takiej atmosfery" - dodał.
Od niedawna władze miejscowości promują żydowskie korzenie tego miejsca. W ramach jednego z projektów archeolodzy będą szukać pozostałości synagogi. Z kolei w czerwcu delegacja puebla uda się na tydzień do Izraela. Podczas wizyty Castrillo zostanie uznane za bliźniaczą miejscowość izraelskiego miasteczka Kfar Wradim.
Od kiedy pueblo ogłosiło, że zmienia nazwę, Castrillo odwiedził ambasador Izraela w Madrycie oraz przedstawiciele żydowskiej społeczności w Hiszpanii. To zbliżenie wywołało jednak protesty propalestyńskich działaczy.
Z dokumentów wynika, że pierwotnie pueblo nazywało się Castrillo Mota de Judios, a nazwa Castrillo Matajudios pojawiła się w 1623 roku. Mógł to być rezultat pomyłki skryby, albo rozmyślna próba ukrycia faktu, iż pueblo powstało sześć stuleci wcześniej jako osada żydowska.
Edykt z Alhambry, wydany w 1492 roku przez katolickich monarchów Izabelę Kastylijską i Ferdynanda Aragońskiego, nakazywał wypędzenie Żydów z Hiszpanii o ile wcześniej nie przeszli na katolicyzm i ustanawiał karę śmierci za próby powrotu. Wielu Żydów, którzy nie uciekli wtedy z Hiszpanii, spłonęło na stosach. Formalnie edykt został anulowany przez rząd Hiszpanii w 1968 roku. (PAP)
jhp/ ap/