Specjaliści rozpoczęli konserwację części znajdujących się w zbiorach Muzeum Auschwitz puszek po gazie Cyklon B, którego Niemcy używali do masowego uśmiercania Żydów, oraz waliz należących do ofiar obozu – podała Anna Librowska-Barbur z Fundacji Auschwitz.
„Oprócz 15 puszek po gazie Cyklon B i 100 waliz należących do ofiar Zagłady projekt obejmuje również konserwację i digitalizację archiwaliów. W ręce fachowców trafi 11 tomów list obozowych oraz plany wytworzone przez Centralny Zarząd Budowlany SS, który dokumentował prace budowlane w kompleksie obozowym KL Auschwitz” – dodała Librowska-Barbur.
Konserwatorzy zbadają też stan zachowania ok. 1,3 tys. obiektów artystycznych z papieru.
Anna Librowska-Barbur poinformowała, że prace potrwają do końca br. Realizowane są one w ramach tzw. Globalnego Planu Konserwacji, który określa harmonogram zabiegów i ich priorytety. Prace finansuje powołana w tym celu Fundacja Auschwitz. W tym roku zamierza ona przeznaczyć na konserwacje w Muzeum ok. 8 mln zł.
Cyklon B, wcześniej wykorzystywany do celów dezynfekcyjnych, Niemcy użyli w Auschwitz do uśmiercania ludzi po raz pierwszy pod koniec sierpnia 1941 r. W podziemiach bloku 11 zamordowali 20-30 jeńców sowieckich. Później wykorzystywali go przede wszystkim przy masowej zagładzie Żydów, przywiezionych z krajów okupowanych przez Rzeszę i jej sojuszników. Ofiary przyjeżdżały do obozu z bagażem w walizkach, który Niemcy zabierali. W zbiorach Muzeum Auschwitz zgromadzonych jest ok. 3,8 tys. waliz oraz ponad 900 puszek po Cyklonie B.
Obóz Auschwitz powstał w 1940 r. KL Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się przede wszystkim miejscem masowej zagłady Żydów. W kompleksie Auschwitz istniała także sieć ponad 40 podobozów. Niemcy zgładzili w Auschwitz ponad 1,1 miliona osób, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości.
W 1947 r. w na terenie byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau powstało muzeum. To jedyny były niemiecki obóz koncentracyjny i zagłady, który został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. (PAP)
szf/ pz/