Konferencją poświęconą początkom chrześcijaństwa na ziemiach polskich przed przyjęciem chrztu przez Mieszka I w środę w Rzeszowie rozpoczną się podkarpackie obchody 1050. rocznicy Chrztu Polski. Konferencji towarzyszyć będzie koncert polskich kolęd i pastorałek.
W konferencji „+Przedchrzścielne+ przenikanie chrześcijaństwa na ziemie polskie” inaugurującej podkarpackie obchody rocznicowe referaty wygłoszą profesorowie z Narodowego Instytutu Archeologicznego Bułgarskiej Akademii Nauk, Łużyckiej Wyższej Szkoły Humanistycznej w Żarach oraz Uniwersytetu Rzeszowskiego.
Na zakończenie inauguracji wystąpi Chór Wydziału Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego, który zaprezentuje polskie kolędy i pastorałki.
W ramach podkarpackich obchodów, które potrwają do grudnia br. przewidziano łącznie 15 konferencji naukowych dotyczących tematyki chrześcijaństwa oraz jego obecności w polskiej historii i kulturze. Każdej konferencji towarzyszyć będzie koncert.
„Obchody 1050. rocznicy Chrztu Polski to wydarzenie, którym chcemy uczcić i jednocześnie przybliżyć fakty z odległej historii. Są to fakty fundamentalne nie tylko dla samego Kościoła w Polsce, ale również dla naszej państwowości” – zauważył ks. prof. Stanisław Nabywaniec, szef Zakładu Historii Nowożytnej Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz członek Komitetu Organizacyjnego Obchodów.
„Obchody 1050. rocznicy Chrztu Polski to wydarzenie, którym chcemy uczcić i jednocześnie przybliżyć fakty z odległej historii. Są to fakty fundamentalne nie tylko dla samego Kościoła w Polsce, ale również dla naszej państwowości” – zauważył ks. prof. Stanisław Nabywaniec z Uniwersytetu Rzeszowskiego, członek Komitetu Organizacyjnego Obchodów.
Powołując się na słowa Jana Pawła II, który mówił w swoim rodzinnym mieście, że „tu wszystko się zaczęło” Nabywaniec dodał, że „dla państwowości polskiej można powiedzieć, że z tym wydarzeniem Chrztu również wszystko się zaczęło”.
Konferencje naukowe odbywać się będą w różnych miejscowościach regionu, m.in. w Rzeszowie, Krośnie, Lubaczowie, Kolbuszowej, Leżajsku, Stalowej Woli, Mielcu, ale także we Lwowie i Wilnie.
Jak poinformował Adam Pęzioł z Komitetu Organizacyjnego Obchodów w grudniu 2016 roku, na zakończenie obchodów, planowane jest wydanie książki, w której mają znaleźć się wszystkie (około 60) referaty wygłoszone podczas konferencji.
Z kolei w programie koncertów towarzyszących konferencjom znajdą się polskie utwory muzyczne i poetyckie o charakterze patriotycznym, religijnym, historycznym. Obejmą one czasy od średniowiecza po współczesność.
Pęzioł wymienił, że będzie można usłyszeć nie tylko kolędy i pastorałki, ale także muzykę dawną, czy religijną w nowoczesnych aranżacjach, np. jazzowych, oraz takie dzieła jak „Weneckie opowieści o piekle i raju” Jana Kantego Pawluśkiewicza, czy jego Nieszpory Ludźmierskie, które zabrzmią w Wilnie.
Wśród wykonawców znajdą się m.in. muzycy Filharmonii Podkarpackiej, Chór z Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz – jak zapewnił Pęzioł - krajowi artyści o uznanej sławie.
„Na razie nie możemy jeszcze mówić o konkretnych nazwiskach, trwają bowiem rozmowy z artystami” – dodał.
Ponadto w ramach przygotowań wiernych do duchowego przeżywania rocznicy Chrztu Polski duszpasterze w homiliach i konferencjach będą mocniej eksponować tematykę sakramentu chrztu – dodali organizatorzy.
Główne obchody 1050. rocznicy Chrztu Polski odbędą się między 14 a 16 kwietnia w Gnieźnie i Poznaniu. Ich celem będzie przypomnienie roli, jaką chrześcijaństwo odegrało w historii Polski oraz Europy, a towarzyszyć im ma szereg wydarzeń historycznych oraz kulturalnych. W czasie obchodów zorganizowane zostaną Konferencja Plenarna KEP oraz posiedzenie Zgromadzenia Narodowego z udziałem prezydenta RP.
Szczególnym wydarzeniem będzie także - 16 kwietnia - świętowanie jubileuszowe na Inea Stadion w Poznaniu. Myślą przewodnią będzie: „Gdzie chrzest tam nadzieja”. To rozbudowane nabożeństwo, podzielone na części, w których swój udział zaznaczą m.in. muzycy, chór, teatr.
Wydarzeniom religijnym towarzyszyć będą podczas obchodów liczne wydarzenia naukowe i kulturalne, takie jak: konferencje, wystawy, wydarzenia muzyczne, widowiska multimedialne, pokazy filmów oraz działania edukacyjne skierowane do dzieci i młodzieży.
Honorowy patronat nad obchodami 1050. rocznicy Chrztu Polski objął prezydent RP Andrzej Duda.(PAP)
api/ par/