Dziękczynna msza św., tablice pamiątkowe w archikatedrze i miejscu celebry, wystawy, sympozjum poświęcone błogosławionej Bolesławie Lament, festyn rodzinny - tak w Białymstoku będzie upamiętniona 25. rocznica wizyty w mieście papieża Jana Pawła II.
Jan Paweł II odwiedził Białystok 5 czerwca 1991 roku. Odprawił wówczas mszę św. na białostockim lotnisku Krywlany (według szacunków, wzięło w niej udział 300 tys. osób), beatyfikując też wtedy zakonnicę Bolesławę Lament, założycielkę Zgromadzenia Sióstr Misjonarek Św. Rodziny.
Podczas wizyty w Białymstoku papież ustanowił oficjalnie diecezję białostocką i otworzył synod diecezjalny. Odwiedził też cerkiew Św. Mikołaja, poświęcił i odsłonił pomnik ks. Jerzego Popiełuszki.
Rocznicowe uroczystości potrwają od 3 do 5 czerwca, organizuje je Archidiecezja Białostocka i władze miasta. O szczegółach organizatorzy poinformowali we wtorek na konferencji prasowej.
3 czerwca w sanktuarium Miłosierdzia Bożego odbędzie się koncert z okazji 25-lecia ustanowienia diecezji, ze specjalnie na tę okazję zamówioną "IV Symfonią o Bożym Miłosierdziu", autorstwa Pawła Łukaszewski. 4 czerwca - m.in. sympozjum o błogosławionej Bolesławie Lament.
Głównym religijnym punktem rocznicowych uroczystości będzie msza św. w białostockiej archikatedrze, która zostanie odprawiona przed południem 5 czerwca. Przewodniczyć jej będzie metropolita białostocki abp Edward Ozorowski, homilię wygłosi nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore.
W trakcie nabożeństwa, w znajdującej się w archikatedrze kaplicy Jana Pawła II, będzie odsłonięta tablica upamiętniająca rocznicę wizyty Jana Pawła II. Znajdzie się na niej cytat z dokumentu o ustanowieniu diecezji białostockiej.
Druga tablica pamiątkowa będzie odsłonięta 5 czerwca po południu na lotnisku Krywlany, przy kopcu, gdzie w czerwcu 1991 roku znajdował się ołtarz papieski. Potem zaplanowano tam koncert i festyn rodzinny.
Abp Edward Ozorowski mówił we wtorek dziennikarzom, że choć diecezja (od marca 1992 roku - archidiecezja) białostocka kanonicznie jest młoda, to "sięga duchem" do czasów średniowiecza, została bowiem wydzielona z Archidiecezji Wileńskiej, utworzonej w XIV wieku.
"Nowopowstała diecezja dziedziczy cały dorobek kulturowy, religijny, ale chyba także i polityczny, minionych wieków" - mówił metropolita. Dodał, że sama wizyta Jana Pawła II w Białymstoku była ogromnym wydarzeniem, wspominając wydarzenia sprzed 25 lat mówił, że na Krywlanach "czuć było zapach skoszonej trawy i śpiewały skowronki".
"Mamy diecezję i metropolię białostocką i mamy zadanie, aby to co dobrze się zaczęło, nie popsuło się po drodze" - dodał abp Ozorowski.
Mieszkańców na uroczystości zapraszał też prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski. Żartował, że papież przewidział, iż 25-lecie jego wizyty w mieście przypadnie w niedzielę, więc więcej osób będzie mogło wziąć udział w obchodach. Truskolaski przypomniał, że przed 20. rocznicą papieskiej wizyty wyremontowany został na lotnisku Krywlany kopiec, gdzie był papieski ołtarz. (PAP)
rof/ dym/