Tuż przed diecezjalnymi Światowymi Dniami Młodzieży w Warszawie odbędzie się Kongres Młodzieży Polonijnej. To przedsionek do ŚDM w Krakowie - mówił na wtorkowej konferencji delegat KEP da Duszpasterstwa Emigracji Polskiej bp Wiesław Lechowicz.
Kongres Młodzieży Polonijnej odbędzie się w dniach 17-20 lipca; weźmie w nim udział ok. 350 delegatów młodzieży polonijnej z 20 państw, w tym połowa z krajów byłego Związku Radzieckiego i niewielka grupa z Azji Środkowej. .
"Termin kongresu został tak pomyślany, ponieważ chcemy to spotkanie młodzieży polonijnej włączyć w ŚDM, zarówno na etapie diecezjalnym, jak i w samym Krakowie" - mówił bp Lechowicz. Wyjaśniał, że dla młodzieży polonijnej ŚDM będzie jeszcze silniejszym przeżyciem przez to, że będą mieć kontakt z takimi miejscami jak Warszawa czy Kraków, z ich tradycją i współczesnością. "Będą poznać ojczyznę, z której się wywodzą" - dodał bp Lechowicz.
Nawiązując do hasła ŚDM: "Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią", bp Lechowicz wyraził nadzieję, że młodzież polonijna po spotkaniu z papieżem na ŚDM jeszcze bardziej się otworzy na potrzeby drugiego człowieka i będzie to realizować w konkretnych postanowieniach czy inicjatywach.
Bp Lechowicz podkreślał, że celem kongresu jest spotkanie młodzieży polonijnej zarówno z Zachodu, jak ze Wschodu. "Chcemy stworzyć platformę wymiany doświadczeń, ponieważ każdy kraj, każdy region ma swoją specyfikę, ale są pewne cechy wspólne w świecie zglobalizowanym, co może ułatwić rozpoznanie sytuacji i wyciągnięcie wniosków na przyszłość" - mówił.
Wyraził też nadzieję, że kongres przyczyni się do jeszcze większego zaangażowania ludzi młodych w duszpasterstwo w polonijnych ośrodkach. "Będziemy również czekać na konkretne wnioski i inicjatywy, które będą służyć zdynamizowaniu młodzieży polonijnej w działalności duszpasterskiej, kulturalnej i sportowej" - dodał bp Lechowicz.
Dyrektor Biura Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie ks. Leszek Kryża wyjaśniał, że uczestnicy kongresu mówią po polsku i są bardzo aktywnymi członkami wspólnot, w których żyją na dzień. Jak mówił, ma nadzieję, że spotkanie to zaowocuje przyjaźniami, bo w głównej mierze o to chodzi, żeby młodzi Polacy zamieszkali poza granicami kraju spotykali się ze sobą, rozmawiali. "Sądzę, że to, co tutaj zobaczą, przeżyją i czym się zachwycą, zawiozą do swoich wspólnot" - dodał.
Na pytanie PAP, czy młodzież polonijna ze Wschodu zostanie zwolniona z opłat podczas pobytu na kongresie, ks. Krzyża odpowiedział, że zapłacą tylko 10 proc., a resztę pokryje Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie oraz fundacje z Niemiec. Wyjaśnił, że dotyczy to nie tylko udziału w kongresie, ale i udziału w ŚDM.
Patronat nad kongresem objęli: przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki, metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz, prymas Polski abp Wojciech Polak oraz marszałek Senatu Stanisław Karczewski. (PA)
skz/ bos/