„Poznaj się na rodaku!”- to tytuł konkursu na reportaż fotograficzny lub filmowy ogłoszony przez Muzeum Emigracji w Gdyni. Prace o wyjątkowych osobach, polskiego pochodzenia mieszkających w innych krajach, można nadsyłać do 10 stycznia 2014 roku.
Muzeum Emigracji tłumaczy w komunikacie, że celem po raz pierwszy ogłoszonego konkursu im. Pawła Edmunda Strzeleckiego jest chęć przedstawienia współczesnej Polonii i jej pozytywnych bohaterów, „którzy czynią świat lepszym i ciekawszym”.
Do udziału w konkursie muzeum zachęca zarówno doświadczonych globtroterów jak i zwykłych turystów. „Jeśli spotkacie człowieka, który was zafascynował, kto swoją postawą inspiruje innych, przełamuje schematy, burzy stereotypy, a może zmienił wasze życie – podzielcie się tym!” – czytamy w komunikacie muzeum. Muzeum podało, że poza krajem żyje prawie 20 milionów osób o polskim pochodzeniu.
Jak podało muzeum, „jury będzie szukało oryginalnych, ważnych, poruszających historii, w których najważniejszy będzie człowiek”.
Prace oceniać będą Marek Kamiński, podróżnik, polarnik, zdobywca Północnego i Południowego Bieguna, Chris Niedenthal, fotograf, jeden z najbardziej cenionych fotoreporterów europejskich, Tomek Michniewicz, dziennikarz, backpacker, fotograf, autor bestsellerowej książki „Samsara. Na drogach, których nie ma” oraz Dyrektor Muzeum Emigracji w Gdyni – Karolina Grabowicz-Matyjas.
Jak podało muzeum, „jury będzie szukało oryginalnych, ważnych, poruszających historii, w których najważniejszy będzie człowiek”. W konkursie mogą brać udział prace także wykonane przy pomocy telefonu komórkowego.
Autor najciekawszej relacji otrzyma nagrodę w wysokości 5 tys. złotych. Konkurs zostanie rozstrzygnięty podczas najważniejszej imprezy podróżniczej w kraju, Ogólnopolskiego Spotkania Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów „Kolosy” w Gdyni. Szczegóły konkursu na stronie www.muzeumemigracji.pl.
Patronem Nagrody jest Paweł Edmund Strzelecki, pierwszy Polak, który odbył indywidualną podróż naukową dookoła świata, wybitny geograf. Najważniejszych odkryć dokonał w Australii, gdzie opisał nowe krainy oraz pasma górskie, zidentyfikował złoża węgla, ropy naftowej i złota. Dzięki niemu najwyższy szczyt kontynentu dziś nosi nazwę Góra Kościuszki. (PAP)
bls/ mlu/