Tablicę upamiętniającą zasługi dla Puszczy Białowieskiej niemieckiego naukowca Hugo Wilhelma Conwentza odsłonięto w poniedziałek w Białowieskim Parku Narodowym.
W uroczystości wzięli m.in. udział minister środowiska Marcin Korolec oraz ambasador Niemiec Ruediger Freiherr von Fritsch.
Hugo Wilhelm Conwentz (1855–1922) urodził się niedaleko Gdańska. Prowadził prace naukowe z zakresu botaniki i paleobotaniki, geologii oraz ochrony przyrody. Jest uznawany za "ojca" europejskich parków narodowych.
Hugo Wilhelm Conwentz (1855–1922) urodził się niedaleko Gdańska. Prowadził prace naukowe z zakresu botaniki i paleobotaniki, geologii oraz ochrony przyrody. Jest uznawany za "ojca" europejskich parków narodowych.
Jak podaje Białowieski Park Narodowy, Conwentz dokonał inwentaryzacji większych głazów narzutowych na Pomorzu Gdańskim czy też spisu starych drzew w Polsce. Jako jeden z pierwszych naukowców definiował naukowo zasady uznawania drzew czy innych obiektów za pomniki przyrody. Przyczynił się do powstania w 1906 r. w Gdańsku pierwszego Urzędu Konserwatora Przyrody, który potem przeniesiono do Berlina. Ta instytucja istnieje w Niemczech do tej pory i obecnie nosi nazwę Związkowego Urzędu do spraw Ochrony Przyrody.
Jak poinformował PAP Mateusz Szymura z Białowieskiego Parku Narodowego, w 1906 roku z inicjatywy Conwentza w Puszczy Białowieskiej utworzono obszar chroniony, na terenie którego znajduje się obecnie rezerwat „Mewia Łacha”, ponownie utworzony w 1991 r.
Szymura dodał, że Puszczę Białowieską Conwentz odwiedził w 1916 roku. W trakcie wizyty omawiano plan utworzenia w Puszczy Białowieskiej dużego rezerwatu leśnego, w widłach rzek Narewki i Hwoźnej. Efektem było utworzenie tzw. parku natury, czyli fragmentu puszczy o powierzchni około 3 tys. ha, gdzie nie prowadzono wyrębów lasu oraz zaniechano planów budowy linii kolejki leśnej.
Adam Bohdan z działającej na rzecz ochrony przyrody organizacji Pracownia na rzecz Wszystkich Istot dodaje, że Conwentz w czasie I wojny światowej "ocalił obszar obecnego rezerwatu ścisłego Białowieskiego Parku Narodowego".
Białowieski Park Narodowy jest najstarszym polskim parkiem narodowym. Za jego początek uważa się powołanie w 1921 roku leśnictwa "Rezerwat". W 1932 r. przekształcono je w „Park Narodowy w Białowieży”. Nazwa Białowieski Park Narodowy funkcjonuje od 1947 r.
BPN chroni ostatni las pierwotny na niżu europejskim. Jest ostoją wielu rzadkich gatunków roślin i zwierząt, m.in. żubra. (PAP)
kow/ mrt/ jbr/