Muzeum Wsi Mazowieckiej W Sierpcu ogłosiło konkurs na najładniejszą, najstaranniej wykonaną palmę wielkanocną. W konkursie, który zostanie rozstrzygnięty w skansenie w Niedzielę Palmową, 29 marca, mogą wziąć udział wszyscy chętni z woj. mazowieckiego.
Celem konkursu jest popularyzacja obyczajowości związanej z Wielkanocą, a także znaczenia palmy wielkanocnej, symbolizującej w dawnej obrzędowości ludowej nowe życie, przypływ sił witalnych i coroczną odnowę roślin.
„Palmy powinny być wykonane z wykorzystaniem tradycyjnych materiałów, jak choćby bazie, gałązki brzozy, trzcina, suszone albo bibułowe kwiaty. Oceniana będzie prezencja i staranność wykonania palmy. Nie ma znaczenia jej wielkość, czy będzie to palma wysoka na 20 cm, czy 3 metry” – powiedział PAP Jarosław Asztemborski z sierpeckiego Muzeum Wsi Mazowieckiej.
W konkursie „Tradycyjna palma wielkanocna” mogą wziąć udział osoby indywidualne - dzieci, młodzież oraz dorośli, a także grupy, np. klasy szkolne. Zgłaszane palmy należy dostarczyć do skansenu do 23 marca. Jego rozstrzygnięcie nastąpi w Niedzielę Palmową, 29 marca, po procesji i mszy świętej, która odprawiona zostanie w zabytkowym, pochodzącym z XVIII wieku drewnianym kościele przeniesionym na teren muzeum z Drążdżewa osiem lat temu.
„Dawniej do wykonania wielkanocnej palmy przywiązywano wielką wagę i starano się, by była ona wyjątkowa i efektowna. Współcześnie zwyczaj ten jest już niemal zupełnie zapomniany - palmy najczęściej kupuje się na jarmarkach, bazarkach, a nawet w sklepach. Ręcznego wykonywania palm podejmują się nieliczni pasjonaci ludowej obrzędowości. Nie pozwólmy na zanik tej pięknej tradycji, uczyńmy jak najwięcej, by wciąż była obecna wśród nas” – zachęca do udziału w konkursie Muzeum Wsi Mazowieckiej.
Niedzieli Palmowej w sierpeckim skansenie towarzyszył będzie festyn ludowy, w trakcie którego wystawione zostanie widowisko
„Dyngusiarze” w wykonaniu Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca „Boczki Chełmońskie” z Kocierzewa. Będą również warsztaty dla dzieci ze zdobienia palemek wielkanocnych oraz kiermasz rękodzieła ludowego.
Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu powstało w 1971 r. Rozbudowywane w kolejnych latach wraz ze skansenem zajmuje obecnie ponad 60 ha. Znajduje się tam m.in. kilkanaście zagród, w tym chałupy, wiatrak, kuźnia i karczma, stanowiące przykłady typowej dla Mazowsza zabudowy wiejskiej z przełomu XIX i XX wieku. W skansenie kręcone były sceny do kilku filmów, jak „Szwadron”, „Pan Tadeusz” oraz „Ogniem i mieczem”. (PAP)
mb/ pz/