Największy w Polsce zjazd grup rekonstrukcyjnych - strefa militarna - rozpocznie się w czwartek w wielkopolskim Podrzeczu. Prawie tysiąc odtwórców historii zaprezentuje wydarzenia z powstania warszawskiego i końca II wojny światowej.
Po raz siódmy w Podrzeczu koło Gostynia odbędzie się zlot rekonstruktorów i pokaz historycznych pojazdów wojskowych. W imprezie weźmie udział niemal tysiąc członków grup rekonstrukcyjnych i zaprezentowanych zostanie około 100 ciężkich pojazdów. Wśród nich będą niemieckie transportery Sdkfz 251, rosyjski czołg Józef Stalin ze zbiorów Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu oraz pojazdy używane podczas powstania warszawskiego.
Poza tzw. dioramami, czyli ekspozycjami pokazującymi wojska z danego okresu, organizatorzy zapraszają na inscenizacje bitew i potyczek. W Podrzeczu pokazana zostanie m.in. „Akcja Burza”, „Finlandia 44”, „Francja 44”, walki na „Przyczółku Czerniakowskim 44”, desant w Arnhem, „Studzianki” oraz pancerny pojedynek instalacji Pantherturm i czołgu Sherman.
Zlot rozpoczyna się w czwartek i potrwa do niedzieli. "Czwartek będzie dniem zamkniętym dla publiczności. W kolejnych dniach będzie można zobaczyć rekonstruktorów w historycznych mundurach, broń, motocykle, samochody, działa i sprzęt pancerny" - powiedział Krzysztof Marzec członek organizującego Strefę Stowarzyszenia Historia Militaris.
Poza tzw. dioramami, czyli ekspozycjami pokazującymi wojska z danego okresu, organizatorzy zapraszają na inscenizacje bitew i potyczek. W Podrzeczu pokazana zostanie m.in. „Akcja Burza”, „Finlandia 44”, „Francja 44”, walki na „Przyczółku Czerniakowskim 44”, desant w Arnhem, „Studzianki” oraz pancerny pojedynek instalacji Pantherturm i czołgu Sherman. Jedną z atrakcji strefy ma być też pokaz kobiecych mundurów z lat 30-40.
Podczas zjazdu odbędzie się też dyskusja na temat przyszłości odtwórstwa historycznego w Polsce. „Odtwórstwo staje się coraz bardziej popularne. Liczbę grup rekonstrukcyjnych szacuje się na ok. 600. Okazuje się, że ludzie mają pasję, której nie boją się pokazać” – powiedział Marzec.
Wydawany przez organizatorów dziennik strefowy posłuży jako informator dla uczestników oraz publiczności. W piątek i sobotę na trasie z Gostynia do Podrzecza będzie kursował bezpłatny autobus.
Pomysł na organizację Strefy militarnej pojawił się na przełomie 2006 i 2007 roku. Początkowo impreza miała odbywać się w Poznaniu. W 2008 r. wybrano jednak wieś Podrzecze. W pierwszym zlocie wzięło udział 250 rekonstruktorów i pokazano 20 pojazdów. (PAP)
pil/ dym/