Na łamach serwisu BoardGameGeek, największego internetowego skupiska fanów gier towarzyskich, trwa plebiscyt na najlepsze gry planszowe, komputerowe i fabularne. Wśród finalistów są także polskie tytuły, niektóre w wielu kategoriach.
Ogłoszono finalistów tegorocznych Golden Geek Awards, uznawanych za jedno z najważniejszych wyróżnień w branży gier planszowych. Równolegle o nagrody "Złotego Geeka" rywalizują także gry komputerowe i fabularne. Wyróżnienia przyznawane są w oparciu o głosy użytkowników serwisu BoardGameGeek.com, zrzeszającego blisko milion fanów gier (głównie planszowych i karcianych) z całego świata.
Nominacje w poszczególnych kategoriach głównych (gry planszowe, fabularne i komputerowe) zostały ustalone we wcześniejszym otwartym głosowaniu. Od 10 do 22 lutego trwa właściwy plebiscyt, który wyłoni laureatów tegorocznych Golden Geek Awards. W głosowaniu mogą brać udział wyłącznie zasłużeni użytkownicy serwisu. Wśród finalistów znalazły się cztery polskie produkcje.
Pośród finalistów w plebiscycie na grę planszową minionego roku są dwa polskie tytuły: „1944: Wyścig do Renu” autorstwa Waldka Gumiennego i Jaro Andruszkiewicza z Phalanx Games (finalista w kategorii szczegółowej „Najlepsza gra wojenna”) oraz „Osadnicy: Narodziny Imperium” Ignacego Trzewiczka z Portal Games (finalista w 6 z 16 kategorii szczegółowych, w tym „Najlepsza gra roku” i „Najlepsza gra karciana”).
Również w plebiscycie na gry komputerowe wyróżniono dwie polskie produkcje. „Zaginięcie Ethana Cartera” The Astronauts i „This War of Mine” 11 Bit Studios uzyskały po 2 nominacje spośród 5 kategorii szczegółowych. Obie produkcje rywalizują o tytuł "Najlepszej komputerowej gry niezależnej”. Oprócz tego „Ethan Carter” jest finalistą w kategorii szczegółowej „Najlepsza oprawa graficzna”, na „TWoM” zaś można głosować jako na „Najbardziej innowacyjną grę 2014”.
„Zaginięcie Ethana Cartera” i „This War of Mine” uzyskały już liczne międzynarodowe nagrody, jednak dla „1944: Wyścigu do Renu” i „Osadników: Narodzin Imperium” jest to okazja do dodatkowej promocji za granicą. Obie gry planszowe dotychczas ukazały się w wersji polskiej i angielskiej. Portal Games ogłosiło także prace nad wydaniem w 2015 roku dalszych 11 wersji językowych „Osadników”, m.in. chińskiej, japońskiej, węgierskiej i brazylijskiej.
W tym roku żadna polska gra fabularna nie została nominowana do Golden Geek Awards. Nagrody serwisu BoardGameGeek przyznawane są od 2006 roku. W ubiegłych latach wyróżniono m.in. kooperacyjną grę planszową Ignacego Trzewiczka pt. „Robinson Crusoe: Adventure on the Cursed Island”. (PAP)
mk/ bk/
Informacja z serwisu PAP Technologie