Życie codzienne ludności epoki kamienia przedstawią w najbliższy weekend w skansenie archeologicznym Karpacka Troja w Trzcinicy k. Jasła grupy rekonstrukcyjne z całego kraju.
"Dwudniowa impreza plenerowa ma nam uzmysłowić, że bez tej epoki nie byłoby naszego istnienia. Jest ona tak samo ważna jak każdy inny okres w historii. Warto o tym pamiętać" – powiedział dyrektor Muzeum Podkarpackiego w Krośnie Jan Gancarski. Skansen w Trzcinicy jest oddziałem krośnieńskiego muzeum.
W Karpackiej Troi zaplanowano pokazy technik łowieckich, zrekonstruowanych narzędzi sprzed ponad 5 tys. lat, obróbki krzemienia, bursztynu, kości i rogu, czy formowania naczyń z gliny oraz ich zdobienia. Na terenie odtworzonego obozowiska ludności neolitycznej zaprezentowane zostaną także pradziejowe sposoby rozpalania ognia oraz przygotowywania pożywienia w tamtych czasach.
Pierwsze grupy ludzkie pojawiły się w okolicach Jasła ponad 30 tys. lat temu. "Natomiast w epoce kamienia, czyli 5-7 tys. lat temu, dominowała tutaj ludność dwóch kultur archeologicznych: pucharów lejkowatych i ceramiki sznurowej. Nazwy pochodzą od wytwarzanych przez nich naczyń. Właśnie oni będą głównymi bohaterami naszego przedsięwzięcia" – dodał Gancarski.
W poprzednich latach w Karpackiej Troi przypominano życie Wikingów, Rzymian, Madziarów.
Skansen w Trzcinicy powstał trzy lata temu. Zlokalizowano go w miejscu, gdzie na początku lat 90. ubiegłego wieku odkryto najstarsze w Polsce, ufortyfikowane osady sprzed ponad 4 tys. lat oraz monumentalne grodzisko wczesnośredniowieczne. Zajmuje powierzchnie 8 ha; znajduje się na niej ponad 150 metrów zrekonstruowanych wałów obronnych, 18 chat oraz dwie bramy prowadzące do grodu.
Na początku epoki brązu w Trzcinicy zbudowano pierwszą osadę warowną. Otoczona była wałem z palisadą. W latach 2000-1650 przed Chrystusem mieszkała w niej ludność grupy pleszowskiej kultury mierzanowickiej, pozostającej pod silnymi wpływami zakarpackimi. Potem, między 1650 a 1350 rokiem przed Chrystusem, żyła tam ludność zakarpacka kultury Otomani-Fuzesabony o wysokim poziomie cywilizacyjnym.
Z kolei między VIII a XI stuleciem w Trzcinicy znajdował się centralny gród jednego z plemion zamieszkujących w tamtym czasie Małopolskę. Najprawdopodobniej został zniszczony w wyniku pożaru u schyłku panowania Mieszka II.
Impreza w Karpackiej Troi odbędzie się w ramach XXII Europejskich Dni Dziedzictwa "Dziedzictwo – źródło tożsamości". (PAP)
kyc/ ls/