Burmistrz miasta i gminy Chęciny Robert Jaworski podpisał w czwartek z konsorcjum dwóch świętokrzyskich firm - Agat i Kompens - umowę w sprawie remontu ruin zamku królewskiego w Chęcinach. Całkowity koszt prac budowlanych wyceniono na 6,6 mln zł.
Podpisanie umowy odbyło się w renesansowej kamienicy "Niemczówka" z 1570 roku, przy makiecie zamku i w towarzystwie rycerzy. "Zależało nam na uroczystej oprawie tego wydarzenia. To historyczny moment dla naszego miasta. Dzięki inwestycji ruiny zamku będą z pewnością jeszcze większą atrakcją dla turystów" – powiedział w czwartek PAP Jaworski.
Do jesieni 2014 roku odbudowana będzie m.in. czworoboczna wieża położona w zachodniej części zamku; po renowacji będzie pełniła funkcję punktu widokowego oraz galerii sztuki. W południowo-wschodniej części znajdą się stragany z pamiątkami. W dolnym zamku powstanie amfiteatr, a w zachowanych komnatach będzie działać kawiarnia. Projekt zakłada także odrestaurowanie zamkowej kaplicy oraz skarbca.
Zgodnie z ustaleniami, przekazanie terenu wykonawcy inwestycji nastąpi 18 kwietnia. Do jesieni 2014 roku odbudowana będzie m.in. czworoboczna wieża położona w zachodniej części zamku; po renowacji będzie pełniła funkcję punktu widokowego oraz galerii sztuki. W południowo-wschodniej części znajdą się stragany z pamiątkami. W dolnym zamku powstanie amfiteatr, a w zachowanych komnatach będzie działać kawiarnia. Projekt zakłada także odrestaurowanie zamkowej kaplicy oraz skarbca.
Na trasie od chęcińskiego rynku do zamku pojawi się stylowe oświetlenie; zaplanowano również rozbudowę parkingu oraz utworzenie centrum obsługi ruchu turystycznego. Gmina zapowiada wykarczowanie północnego stoku Góry Zamkowej z drzew, które częściowo przysłaniają widok na ruiny.
W ubiegłym tygodniu urząd miasta i gminy w Chęcinach wyłonił wykonawcę prac na zamku. Zwyciężyła oferta konsorcjum dwóch świętokrzyskich firm - Agat i Kompens, które złożyło ofertę wykonania remontu za 6 mln 597 tys. Inwestycja będzie dofinansowana w 80 proc. z Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego.
W ciągu ostatnich dwóch lat ruiny zamku królewskiego w Chęcinach odwiedziło prawie 260 tys. osób. Modernizacja umożliwi wydłużenie sezonu turystycznego na cały rok; obecnie trwa on od wiosny do jesieni.
Zamek królewski w Chęcinach został wzniesiony pod koniec XIII wieku; pełnił rolę rezydencji królewskiej i więzienia stanu. Na zamku mieszkały m.in.: żona Kazimierza Wielkiego Adelajda, żona Władysława Jagiełły z synem Władysławem (późniejszym królem Władysławem Warneńczykiem) i królowa Bona. Za panowania Władysława Łokietka w chęcińskim zamku przechowywano skarbiec koronny, według legendy zgromadziła tam też swoje skarby królowa Bona.
W 1655 r. zamek w Chęcinach został zdobyty przez Szwedów, a w dwa lata później splądrowany przez wojska Rakoczego. Próby odbudowy zamku zniweczył kolejny najazd Szwedzki w 1707 roku.
W czasie I wojny światowej pociski artylerii uszkodziły środkową basztę. W okresie międzywojennym podjęto pierwsze próby zabezpieczenia ruin, a w latach 1948-49 wyremontowano wieże. Później prowadzono prace remontowe i częściowo odbudowano średniowieczną warownię. W latach 60-tych ubiegłego wieku w bliskich okolicach zamku nagrywano sceny do filmu "Pan Wołodyjowski". Tuż obok ruin powstała wówczas makieta zamku w Kamieńcu Podolskim. (PAP)
mjk/ pad/