W niedzielę na Świętym Krzyżu odbyły się uroczystości nadania tamtejszemu kościołowi Św. Trójcy godności bazyliki mniejszej. Uroczystej Mszy Świętej przewodniczył metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz. Decyzja o podniesieniu godności świętokrzyskiego sanktuarium była jedną z ostatnich, jaką podjął papież Benedykt XVI podczas swego pontyfikatu. Dekret w tej sprawie Stolica Apostolska wydała 18 lutego br.
W homilii, kard. Dziwisz podkreślił wielką rolę tego miejsca w historii Polski i Kościoła. „Od czasów średniowiecza Święty Krzyż stał się naszym pierwszym narodowym sanktuarium, w którym przechowywano i czczono relikwie Krzyża Świętego. Opactwo Świętokrzyskie przez całe wieki było świadkiem zarówno radosnych jak i bolesnych chwil naszego narodu. Jego zwycięstw i przegranych” – mówił metropolita krakowski.
Przypomniał, że od przechowywanych w tym miejscu relikwii Krzyża Świętego swoją nazwę przyjął cały region.
Kard. Dziwisz dodał, że dzięki decyzji papieża „Bazylika Trójcy Świętej na Świętym Krzyżu wpisuje się na listę najczcigodniejszych świątyń na polskiej ziemi. (…) Niech ten tytuł przysługujący od dziś waszej świątyni przypomina wszystkim, że należymy do jednego, świętego i apostolskiego Kościoła” - podkreślił.
Zdaniem ordynariusza diecezji sandomierskiej bpa Krzysztofa Nitkiewicza, którego staraniami udało się podnieść godność świętokrzyskiego sanktuarium, decyzja Watykanu jest „nie tylko wyróżnieniem dla diecezji, ojców Oblatów oraz regionu, ale zaproszeniem by jeszcze ściślej związać życie osobiste, rodzinne, narodowe z tajemnicą Chrystusowego Krzyża”. W swym przemówieniu przypomniał, że przez stulecia Święty Krzyż należał do diecezji krakowskiej, stąd szczególnie symboliczna w tym miejscu jest obecność metropolity krakowskiego.
Oprawę muzyczną uroczystościom zapewniły Chór Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego oraz Orkiestra Wojskowa Garnizonu Warszawskiego.
Z klasztoru do ołtarza polowego kard. Dziwisz został przewieziony repliką pierwszego papamobile Jana Pawła II z jego pierwszej pielgrzymki do Polski w 1979 r. Pierwowzór został wyprodukowany przez Fabrykę Samochodów Ciężarowych „Star” w Starachowicach. Replikę odtworzyli kieleccy miłośnicy motoryzacji przy udziale Politechniki Świętokrzyskiej.
Podczas mszy poświęcono także kamienie, które będą elementami odbudowywanej wieży świątyni. Pracę nad rekonstrukcją zabytku, zniszczonego w 1914 roku przez wojska austriackie ruszyły w kwietniu tego roku. Całkowity koszt inwestycji to 7,5 mln zł. Obiekt ma być gotowy latem 2014 roku, w setną rocznicę zburzenia.
Historycy nadal nie mają pewności co do daty założenia benedyktyńskiego opactwa na Świętym Krzyżu (Łysa Góra). Według tradycji miało to nastąpić w 1006 r. z fundacji Bolesława Chrobrego. Naukowcy mówią jednak częściej o XII wieku. Nazwa klasztoru oraz Gór Świętokrzyskich pochodzi od przechowywanych tam relikwii Krzyża Świętego. Z czasem została rozszerzona na cały obszar regionu, a w 1999 roku na nazwę jednego z 16 województw.
Od lat trzydziestych XX wieku gospodarzami klasztoru są zakonnicy ze zgromadzenia Oblatów.
Każdego roku, Święty Krzyż odwiedza 300 tys. turystów.
Stolica Apostolska nadaje tytuł bazyliki mniejszej kościołom o dużym znaczeniu w życiu religijnym dla wspólnoty chrześcijańskiej. (PAP)
mjk/ pz/