Portal edukacyjny o historii Lublina uruchomił Ośrodek Brama Grodzka Teatr NN. Wykorzystano w nim m.in. infografiki, makiety wirtualne miasta z różnych okresów, mapy i dokumenty, a także zapisy wspomnień mieszkańców Lublina.
Multimedialny portal zatytułowany „Lublin. Instrukcja obsługi” powstał z myślą o młodzieży lubelskich szkół, ale skierowany jest do wszystkich osób zainteresowanych historią Lublina.
Ma służyć popularyzacji wiedzy o mieście i budowaniu tożsamości lokalnej wśród mieszkańców. „To ma nie tylko wymiar edukacyjny, ale też promocyjny, pokazujący niezwykłość miasta. Są tam informacje, do których trudno dotrzeć i znaleźć w klasycznych podręcznikach” – powiedział dyrektor Ośrodka Brama Grodzka Teatr NN Tomasz Pietrasiewicz.
Serwis edukacyjny został podzielony na 30 tematów. 28 z nich obejmuje chronologicznie historię Lublina od czasów najdawniejszych do 1989 r. - m.in.: Słowiański Lublin, Lublin pod panowaniem Piastów, Lublin strażnicą wschodniej granicy, Lokacja Lublina na prawie magdeburskim, Panowanie Kazimierza Wielkiego w Lublinie, Złoty wiek Lublina, Reformacja w Lublinie, Lublin pod zaborami, Lublin w okresie wojny, Lublin w dobie PRL. W osobnych rozdziałach opisano zjawiska dotyczące gospodarki i kultury w poszczególnych okresach rozwoju miasta.
Portal powstał w ramach przygotowań do obchodów 700-lecia uzyskania przez Lublin praw miejskich. „Portal będzie jeszcze rozwijany i rozszerzany. Planujemy też spotkania z nauczycielami, aby wypracować formy wykorzystywania go np. na lekcjach” – powiedziała Joanna Zętar z Ośrodka Brama Grodzka Teatr NN.
Cztery tematy mają charakter problemowy i zawierają opis wybranych konkretnych zagadnień na przestrzeni wieków. Są to: edukacja, wielokulturowość, kataklizmy i pomory Lublina oraz Tajemniczy Lublin, gdzie opisana jest m.in. przestępczość w mieście.
Każdy z tematów to osobna strona w portalu. Zawiera krótkie streszczenie, a zasadnicza treść podzielona jest na podrozdziały w formie pytań i odpowiedzi. Dołączone są do tego rysunki, mapy, fotokopie dokumentów, a także linki m.in. do trójwymiarowych makiet miasta z poszczególnych okresów historycznych, do nagrań ze wspomnieniami mieszkańców Lublina czy do naukowych artykułów i opracowań. Można m.in. zobaczyć dokument przywileju lokacyjnego miasta Lublina z 15 sierpnia 1317 r., którego oryginał znajduje się w Archiwum Państwowym w Lublinie. Za pomocą specjalnego programu, po najechaniu myszą na wybrany fragment, można odczytać jego pełny łaciński tekst. Dołączone jest również polskie tłumaczenie dokumentu.
Portal powstał w ramach przygotowań do obchodów 700-lecia uzyskania przez Lublin praw miejskich. „Portal będzie jeszcze rozwijany i rozszerzany. Planujemy też spotkania z nauczycielami, aby wypracować formy wykorzystywania go np. na lekcjach” – powiedziała Joanna Zętar z Ośrodka Brama Grodzka Teatr NN.
„Lublin. Instrukcja obsługi” to kolejny multimedialny projekt Ośrodka „Brama Grodzka - Teatr NN” służący popularyzacji wiedzy o historii i dziedzictwie kulturowym Lublina. W ośrodku powstał m.in. wirtualny spacer po przedwojennym Lublinie, w którym przewodnikiem jest poeta Józef Czechowicz, portal o teatrach alternatywnych z lat 1965-1990, wirtualna makieta nieistniejącej już dzielnicy żydowskiej, Kalendarium Zagłady Żydów w Lublinie i na Lubelszczyźnie.(PAP)
ren/ dym/