Po raz pierwszy w Legnicy (Dolnośląskie), w okolicach której zamieszkuje największa w Polsce społeczność łemkowska, odbędzie się „Łemkowskie Jeruzalem”. Impreza zorganizowana jest wokół wystawy m.in. prac Nikifora i Edwarda Dwurnika oraz twórców pochodzenia łemkowskiego.
Wystawa „Notatnik ze świata” zorganizowana w ramach XIV edycji Łemkowskiego Jeruzalem w zamierzeniu organizatorów jest „komentarzem do aktualnej rzeczywistości, wykonanym przez twórców pochodzenia łemkowskiego”.
Jak powiedziała PAP w poniedziałek kurator wystawy Natalia Hładyk, główną ideą Łemkowskiego Jeruzalem jest integracja artystów łemkowskich z różnych krajów, zajmujących się też różnymi rodzajami sztuki, dlatego na wystawie obok poplenerowych prac malarskich będzie można obejrzeć również m.in. fotografie, video art, rysunki oraz małe formy rzeźbiarskie.
„Wyjątkowymi perełkami tej wystawy są cztery prace Nikifora oraz sześć prac Edwarda Dwurnika w lat 1965-68, gdy ten artysta inspirował się twórczością Nikifora. Te prace Dwurnika nie są powszechnie dostępne i ich pokazanie naprawdę jest wydarzeniem” - mówiła Hładyk.
Według Hładyk wybór miejsca na czternastą edycję imprezy jest nieprzypadkowy, ponieważ organizatorzy chcą również samym Łemkom pokazać dorobek pleneru, który odbył się w lipcu w Zdyni na Łemkowszczyźnie oraz inne prace łemkowskich artystów.
„Chcemy pokazać, że Łemkowie nie zajmują się tylko śpiewem i tańcami, z czym powszechnie są kojarzeni. Wielokrotnie zabiegaliśmy o prezentację właśnie w Legnicy i teraz się to udało” - dodała Hładyk. I temu służy wystawa - dodała.
Według spisu powszechnego w Polsce jest 10 tysięcy Łemków, z których ponad połowa mieszka na Dolnym Śląsku. Drugie duże skupisko znajduje się w województwie lubuskim, gdyż Łemkowie właśnie na te tereny zostali przesiedleni z Beskidu Niskiego w ramach akcji Wisła po II wojnie światowej.
Wystawa „Notatnik ze świata” w ramach XIV edycji Łemkowskiego Jeruzalem potrwa od piątku 8 sierpnia do 31 sierpnia w galerii Ring w Legnicy. Jest organizowana przez Zjednoczenie Łemków z Gorlic.(PAP)
ros/ abe/