Biblioteka, sala widowiskowa, sala kinowa, galeria wystawiennicza będą funkcjonowały w odrestaurowanym zabytkowym kompleksie poklasztornym w Lublinie, gdzie mieści się Centrum Kultury. Dzięki renowacji powierzchnia użytkowa obiektu znacznie się powiększyła.
Prace renowacyjne już się zakończyły. Oficjalne, uroczyste otwarcie odrestaurowanego obiektu planowane jest we wrześniu.
„Jest to +flagowy okręt+ infrastruktury kultury w Lublinie, pięknie zlokalizowany w sercu miasta. Pokładamy duże nadzieje w Centrum Kultury zarówno w wymiarze działań artystycznych, jak i w animowaniu tego rodzaju aktywności, również we współpracy z uczelniami lubelskimi” - powiedział prezydent Lublina Krzysztof Żuk podczas czwartkowej prezentacji dla dziennikarzy wyremontowanego budynku.
W nowym obiekcie oprócz Centrum Kultury - w którym działają m.in. teatry awangardowe, teatr tańca, galeria sztuki – funkcjonować mają także Ośrodek Międzykulturowych Inicjatyw Twórczych „Rozdroża” oraz Miejska Biblioteka Publiczna, która będzie tu miała swoją główną siedzibę.
W nowym obiekcie oprócz Centrum Kultury - w którym działają m.in. teatry awangardowe, teatr tańca, galeria sztuki – funkcjonować mają także Ośrodek Międzykulturowych Inicjatyw Twórczych „Rozdroża” oraz Miejska Biblioteka Publiczna, która będzie tu miała swoją główną siedzibę.
Prowadzona od 2009 r. renowacja dawnego klasztoru obejmowała wzmocnienie jego fundamentów, oraz odtworzenie tradycyjnego układu komunikacyjnego wokół wirydarza. Odtworzona została też dawna bryła kościoła, a jego wnętrze wykorzystano jako główną salę widowiskową, która pomieści 190 widzów. Wymieniona została również konstrukcja i poszycie dachu w taki sposób, aby można było przywrócić jego dawny kształt oraz zaadaptować poddasze.
Dzięki renowacji obiektu znaczne zwiększyła się jego powierzchnia użytkowa. Dotychczas do użytkowania nadawało się tu ok. 3,3 tys. m kw. spośród prawie 5,7 tys. m kw. całkowitej powierzchni budynku klasztornego. Po odrestaurowaniu budynku - dzięki udostępnieniu nieużywanej części oraz dzięki adaptacji poddaszy - użytkowa powierzchnia całkowita wzrosła do prawie 7,8 tys. m kw.
Renowacja objęła też teren dawnego przyklasztornego ogrodu, który obecnie jest jednym z trzech parków w centrum miasta. Odnowiony i na nowo zagospodarowany park ma być również wykorzystywany do działań artystycznych np. do ekspozycji rzeźb.
Dawny klasztor powizytkowski położony jest w centrum Lublina. Budynek powstał w XVIII w. ufundowany m.in. przez Dorotę Tarło i jej męża hetmana polnego koronnego, wojewodę mazowieckiego Stanisława Chomentowskiego jako siedziba Zgromadzenia Sióstr Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny, zwanych w Polsce wizytkami.
Swoją pierwotną funkcję budynek utracił na początku XIX w. W czasie wojen napoleońskich mieścił się tu lazaret wojskowy, a siostry przeniesiono w inne miejsce. Potem była tu cerkiew parafialna. Po II wojnie światowej budynek przeznaczony został na cele kulturalne. Przez kilkadziesiąt lat był siedzibą Lubelskiego Domu Kultury oraz Biblioteki Miejskiej. Od roku 1991 jest siedzibą Centrum Kultury, a część pomieszczeń zajmowała Miejska Biblioteka Publiczna.
Całkowita wartość projektu renowacji klasztoru powizytkowskiego i jego adaptacji dla centrum działań artystycznych w Lublinie to prawie 38,5 mln zł. Blisko 15 mln zł dotacji na ten cel miasto uzyskało z unijnego programu Infrastruktura i Środowisko.(PAP)
ren/ ls/