Folklorowi ziemi łęczyckiej i łowickiej poświęcona jest czwarta edycja imprezy prezentującej kulturę ludową "Pograjka Łódzka”, która rozpoczęła się w piątek w Łodzi.
W ramach "Pograjki Łódzkiej 2014" w lipcu i sierpniu odbędzie się szereg warsztatów, wykładów, pokazów filmów, koncertów i potańcówek z muzyką na żywo. Jak podkreśla pracownik łódzkiego Akademickiego Ośrodka Inicjatyw Artystycznych Agnieszka Cygan, na projekt składają się dwa cykle poświęcone regionowi łęczyckiemu i łowickiemu.
Zespół Gęsty Kożuch Kurzu, który w swojej twórczości sięga po tradycyjną muzykę ludową z okolic Łowicza, Łęczycy, Rawy i Sieradza, poprowadził w piątek warsztaty taneczne, na których dzieci mogły posłuchać, jak do tańca grały wiejskie kapele w latach 50. Na warsztatach dla dorosłych przewidziano naukę oberków i kujawiaków oraz obyczajów towarzyszących wiejskim potańcówkom.
W trakcie "Pograjki" będzie można również nauczyć się grać na skrzypcach zgodnie z manierą wykonawczą panującą w okolicach Łęczycy. Chętni poznają podstawy rytmiczne wiejskich utworów i będą mieli okazję zagrać z autentyczną ludową kapelą.
Nauczycielem gry na skrzypcach będzie m.in. Tadeusz Kubiak, który od lat prowadzi własną kapelę, wielokrotnie nagradzaną na przeglądach muzyki folklorystycznej.
Warsztaty muzyczne, taneczne i rękodzielnicze prowadzone będą przez mistrzów wiejskiej tradycji w asyście teoretyka tematu, np. młodego rekonstruktora muzyki ludowej. Intencją organizatorów jest bowiem doprowadzenie do spotkania przedstawicieli młodego pokolenia z doświadczonymi artystami.
Jak zaznacza Cygan, warsztaty muzyczne, taneczne i rękodzielnicze prowadzone będą przez mistrzów wiejskiej tradycji w asyście teoretyka tematu, np. młodego rekonstruktora muzyki ludowej. Intencją organizatorów jest bowiem doprowadzenie do spotkania przedstawicieli młodego pokolenia z doświadczonymi artystami, którzy umożliwią odkrycie na nowo kultury ludowej i objaśnią jej nierozumiane współcześnie elementy.
Dopełnieniem imprezy będą projekcje filmów dokumentalnych poświęconych ludowej twórczości oraz wykłady kulturoznawców i etnografów. Według Cygan, najważniejszym motywem pozostanie muzyka i taniec, dlatego podsumowaniem każdego cyklu będą wieczorne imprezy taneczne czerpiące z tradycji wiejskich potańcówek (zwane w regionie łódzkim pograjkami).
Na sobotniej pograjce w kawiarni Tubajka w łódzkim Parku Źródliska zabrzmią oberki, mazurki, polki oraz charakterystyczne dla okolic Łęczycy kujony. Wystąpi m.in. Kapela Tadeusza Kubiaka z Leśmierza, Marek Filipczuk i Goście Weselni, Kapela Zgierzanie oraz Gęsty Kożuch Kurzu.
Organizatorem imprezy jest Akademicki Ośrodek Inicjatyw Artystycznych oraz stowarzyszenia: posŁódź!, Zachodnia, EIKON. „Pograjka Łódzka” jest finansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Urzędu Miasta Łodzi. (PAP)
agm/ abe/