Fundamenty XVIII-wiecznego opernhaus, czyli opery przy Pałacu Branickich w Białymstoku odkryli w poniedziałek archeolodzy z Muzeum Podlaskiego. Archeolodzy będą szukać też m.in. wejścia do dolnego ogrodu i linii brzegowej kanału.
Barokowy Pałac Branickich jest wizytówką miasta. Kilka lat temu miasto zakończyło rewaloryzację dziedzińca wstępnego, odtworzono fontanny, pawilon pod Orłem i ustawiono po renowacji rzeźby w alejach. Obecne prace archeologiczne w tzw. dolnym ogrodzie, to kolejny etap prac zmierzających do rewaloryzacji całego zespołu ogrodu Branickich.
Prace w dolnym ogrodzie prowadzi Muzeum Podlaskie w Białymstoku. Kierowniczka działu archeologii tej placówki Halina Karkowska powiedziała PAP, że w poniedziałek rozpoczęli wykopy w wyznaczonych miejscach i już są pierwsze efekty. Dodała, że dwa wykopy pozwoliły odsłonić fundamenty XVIII-wiecznej opery, ale na razie nie wiadomo, który to fragment budynku.
Opernhaus wybudowano w 1763 roku przez hetmana Jana Klemensa Branickiego, był to jeden z najbardziej znanych opernhaus w Polsce. Karwowska mówiła, że przyjeżdżali tu artyści nie tylko z Polski, ale i całej Europy.
Prace potrwają jeszcze dwa tygodnie. Karwowska powiedziała, że w sondażowych badaniach archeolodzy mają jeszcze m.in. określić położenie opery, sprawdzić pierwotny zasięg linii brzegowej kanału czy znaleźć wejście do dolnego ogrodu.
W ubiegłym roku podczas prac archeologicznych w ogrodach Pałacu Branickich odkryto m.in. fundamenty XVIII-wiecznego Pawilonu nad Kanałem, znaleziono też pozostałości po rzeźbach, które miały zdobić most nad kanałem.
Wyniki tych prac mają pomóc w stworzeniu specyfikacji dotyczącej przetargu na dokumentację wykonawczą rewaloryzacji tego miejsca. Władze miasta na rewaloryzację dolnego ogrodu chcą pozyskać środki, jak przy poprzednim odrestaurowaniu, z funduszy unijnych.
Początki zespołu pałacowo-ogrodowego w Białymstoku sięgają XVI wieku. Największą świetność miejsce to osiągnęło za czasów hetmana Jana Klemensa Branickiego w XVIII wieku. Białystok miał wtedy jeden z najpiękniejszych ogrodów barokowych w Polsce, a nawet w Europie.
Prace przy rewaloryzacji Ogrodu Branickich trwają z przerwami od końca lat 90. XX wieku. (PAP)
swi/ dym/