Barokowy kościół pw. Trójcy Przenajświętszej w Tykocinie (Podlaskie) z połowy XVIII wieku wymaga renowacji. W tym roku dzięki dofinansowaniu z resortu kultury zostanie naprawiony dach kościoła.
Kościół oraz pomisjonarski zespół klasztorny w Tykocinie został wzniesiony z fundacji hetmana Jana Klemensa Branickiego. Budowę świątyni rozpoczęto w 1742 roku. Kościół jest perełką architektoniczną późnego baroku - powiedział PAP proboszcz parafii ks. Jarosław Stefaniak.
Mówił, że kościół wymaga jak najszybszego remontu i konserwacji z zewnątrz, ale też renowacji wymaga wnętrze świątyni. Stefaniak powiedział, że wszystkie prace restauracyjne w kościele to koszt ok. 11 mln zł. W jego ocenie w najgorszym stanie jest dach świątyni. Powiedział, że 300 tys. zł, które parafia otrzymała w konkursie resortu kultury, pozwolą na zabezpieczenie dachu jedynie nad nawą główną. To remont najpilniejszy, dzięki któremu nie ulegnie zniszczeniu wnętrze kościoła - dodał.
Kościół oraz pomisjonarski zespół klasztorny w Tykocinie został wzniesiony z fundacji hetmana Jana Klemensa Branickiego. Budowę świątyni rozpoczęto w 1742 roku.
Stefaniak wymienił, że najcenniejsze w kościele są przede wszystkim złocone polichromie z 1750 roku, barokowo-rokokowy ołtarz główny oraz sześć ołtarzy bocznych z polichromiami oraz obrazy Szymona Czechowicza. Mówił też, że w kościele znajdują się też starsze obiekty niż sama świątynia, to m.in. XV-wieczny obraz Matki Boskiej Szlacheckiej. Proboszcz dodał, że wszystkie one wymagają renowacji.
Powiedział, że ma już potrzebne dokumenty i opinię wojewódzkiego konserwatora zabytków, by odrestaurować obraz Matki Boskiej Szlacheckiej. Pieniądze na te prace chce pozyskać w konkursie dotyczącym ochrony zabytków, organizowanym przez Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego.
Kościół pw. Trójcy Przenajświętszej w Tykocinie jest budowlą typu bazylikowego, z elewacją frontową, określaną jako fasada parawanowa. Po obu stronach elewacji frontowej znajdują się dwie wieże połączone z główną częścią kościoła łukami i arkadami. Tuż za kościołem znajdują się zabytkowe zabudowania, w których obecnie mieści się plebania. (PAP)
swi/abe/