5127 osób wzięło udział w sobotę w 15. Jubileuszowym Świętokrzyskim Rajdzie Pielgrzymkowym - poinformował PAP rzecznik rajdu Łukasz Zarzycki. Od lat, jest to jedna z największych imprez turystyki pieszej w Polsce.
„To mniej niż w ubiegłym roku, ale sądzimy, że ludzi przestraszyła pogoda, która nad ranem nie zachęcała do wyjścia na szlak” – ocenił Zarzycki. Dodał, że mimo tego, z frekwencji można się cieszyć, a rajd nadal utrzymuje się w gronie najważniejszych wydarzeń turystyki pieszej w naszym kraju. W rekordowej, ubiegłorocznej edycji wzięło udział 5677 osób.
Uczestnicy rajdu mogli wybrać jedną z 15 tras o różnym poziomie trudności. Jak powiedziała PAP komandor rajdu Martyna Sutowicz, najdłuższy czterdziestokilometrowy szlak z Kielc na Święty Krzyż przemierzyło 28 śmiałków. Dużą popularnością cieszyły się kilkukilometrowe odcinki dla mniej zaawansowanych piechurów, w tym dwukilometrowy szlak rodzinny.
Zarzycki podkreślił, że oprócz ogromnych walorów turystycznych i poznawczych rajd ma przede wszystkim wymiar religijny. Jego punktem kulminacyjnym jest msza koncelebrowana przez biskupów trzech diecezji – kieleckiej, sandomierskiej i radomskiej. To właśnie w pobliżu Świętego Krzyża zbiegają się granice tych trzech kościelnych jednostek administracyjnych.
Jak co roku na Świętym Krzyżu odbyła się uroczystość wręczenia odznak dla osób, które udokumentowały zdobycie najwyższych szczytów 28 pasm Gór Świętokrzyskich. W tym roku odebrało je 11 turystów.
Według tradycji utrwalonej przez Jana Długosza opactwo benedyktyńskie powstało w 1006 roku z fundacji Bolesława Chrobrego. Z badań historyków (m.in. prof. Marka Derwicha) wynika, że powstało ono nieco później, w XII wieku. Jako założyciela wskazują oni Bolesława Krzywoustego. W okresie panowania dynastii Jagiellonów Święty Krzyż był najważniejszym sanktuarium w Polsce.
W lutym ub.roku ówczesny papież Benedykt XVI zdecydował o nadaniu kościołowi Św. Trójcy na Świętym Krzyżu tytułu bazyliki mniejszej. 7 września br. uroczyście otwarto odbudowaną wieżę bazyliki, która jest wierną repliką tej, która została zniszczona przez wojska austriackie w 1914 r. (PAP)
mjk/ mag/