3,6 mln pielgrzymów przybyło w 2014 r. na Jasną Górę – podały w środę służby prasowe sanktuarium. W minionych 12 miesiącach do Częstochowy przychodzili lub przyjeżdżali pątnicy i turyści z 78 krajów.
Z opublikowanego podsumowania wynika, że w 2014 roku na Jasnej Górze pojawiły się 194 ogólnopolskie pielgrzymki, które zgromadziły 927 tys. osób. Do najliczniejszych należały pielgrzymki Rodziny Radia Maryja, rolników i Odnowy w Duchu Świętym. Do Częstochowy przybywali też m.in. pocztowcy, kolejarze, nauczyciele, pszczelarze i bankowcy.
Służby prasowe Jasnej Góry policzyły, że do częstochowskiego sanktuarium w minionym roku przyszło 128 tys. osób w 266 pieszych pielgrzymkach. W Jasnogórskich Punktach Pomocy Medycznej udzielono doraźnej pomocy prawie 13 tys. osób.
Wśród gości zagranicznych odwiedzających Częstochowę większość stanowili Niemcy, Włosi, Amerykanie, Hiszpanie i Francuzi.
Ośrodek Pomocy Charytatywnej na Jasnej Górze udzielił pomocy finansowej, odzieżowej i żywnościowej około 24 tys. osobom biednym, bezdomnym, bezrobotnym i samotnym. Pod stałą opieką jest 650 rodzin.
Do najważniejszych wydarzeń 2014 r. Biuro Prasowe Jasnej Góry zalicza m.in. modlitwę dziękczynną za dar kanonizacji św. Jana Pawła II, rozpoczęcie codziennej transmisji Apelu Jasnogórskiego przez Telewizję Trwam, a także wybór o. Arnolda Chrapkowskiego na nowego generała Zakonu Paulinów.
W lipcu Jasną Górę odwiedzili żołnierze gwardii szwajcarskiej, czyli papiescy gwardziści. 26 sierpnia, w uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej, w obchodzony w Polsce Dzień Modlitw za Prześladowany Kościół na Bliskim Wschodzie, na Jasnej Górze modlił się arcybiskup łaciński Bagdadu Jean Benjamin Sleiman. 7 września w Jasnogórskich Dożynkach uczestniczył prezydent Bronisław Komorowski.
3,6 mln pielgrzymów to nieco więcej niż w 2013 roku. Wówczas Jasną Górę odwiedziło 3,5 mln osób.(PAP)
kon/ pś/