Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie – Łagiewnikach to światowe centrum kultu Miłosierdzia Bożego. Miejsce, do którego młodzi uczestnicy ŚDM będą pielgrzymować w ramach "Katechezy w drodze". Rankiem 30 lipca sanktuarium odwiedzi papież Franciszek.
Franciszek przejdzie przez Bramę Miłosierdzia, a następnie w bazylice Miłosierdzia Bożego odprawi mszę z udziałem kapłanów, osób konsekrowanych i seminarzystów.
"Sercem" sanktuarium jest klasztorna kaplica, w której znajdują się: namalowany przez Adolfa Hyłę obraz Jezusa Miłosiernego i trumienka-relikwiarz ze szczątkami św. siostry Faustyny (1905-1938). W swoim "Dzienniczku" przekazała ona światu przesłanie o Bożym Miłosierdziu.
Klasztor Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia w Łagiewnikach powstał pod koniec XIX wieku, kiedy książę Aleksander Lubomirski przekazał znaczny fundusz na cele dobroczynne. Wybudowano wówczas kaplicę, klasztor i zakład dla dziewcząt.
W okresie międzywojennym w klasztorze w Łagiewnikach żyła i zmarła św. s. M. Faustyna Kowalska. W małym muzeum można zobaczyć zrekonstruowaną celę zakonną, a w niej autentyczne pamiątki po s. Faustynie: lampkę, przy której pisała słynny "Dzienniczek", kubeczek, ołtarzyk z rodzinnego domu. Kaplica klasztorna została wpisana na listę sanktuariów przez kard. Karola Wojtyłę w 1968 r., a oficjalny dekret podpisał kard. F. Macharski w 1992 r.
W związku z ciągle rosnącym napływem pielgrzymów we wrześniu 1999 r. rozpoczęto rozbudowę sanktuarium, według projektu prof. Witolda Cęckiewicza. Do 2002 r. powstała dwupoziomowa bazylika i Dom Duszpasterski, w którym mieszczą się hotel, restauracja, kawiarnia, sala konferencyjna i poradnia "Miłosierdzia", w której udzielane są porady w zakresie duchowym, psychologicznym i prawnym oraz dotyczące uzależnień.
Bazylikę podczas swojej ostatniej pielgrzymki do Polski w sierpniu 2002 r. poświęcił Jan Paweł II. Wtedy dokonał także aktu zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu.
Karol Wojtyła przychodził do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w czasie okupacji, gdy jako robotnik pracował w pobliskich zakładach chemicznych Solvay. Później wielokrotnie bywał w Łagiewnikach jako ksiądz, biskup i metropolita krakowski. Jako papież odwiedził sanktuarium dwukrotnie w 2002 r., a wcześniej w 1997 r. – mówił wtedy, że przesłanie o Miłosierdziu Bożym, zawarte w "Dzienniczku" s. Faustyny było mu zawsze "bliskie i drogie". Ono – jak wyznał – ukształtowało obraz jego pontyfikatu.
W 2006 r. w łagiewnickim sanktuarium papież Benedykt XVI spotkał się z siostrami, chorymi i niepełnosprawnymi.
Centralnym punktem we wnętrzu bazyliki jest obraz Jezusa Miłosiernego oświetlony snopem światła padającego z góry. Poniżej obrazu znajduje się tabernakulum w kształcie kuli otoczone aureolą, które jest znakiem, że Łagiewniki to światowe Centrum Kultu Bożego Miłosierdzia. Tabernakulum zostało wkomponowane w wykonany z brązu krzew targany wiatrem, który symbolizuje "los człowieka targanego wichrami współczesności - własną słabością i grzechem".
Obok bazyliki znajdują się ołtarz polowy i wieża widokowa, z której można oglądać panoramę Krakowa. Widoczna z daleka wieża jest znakiem rozpoznawczym sanktuarium.
Bezpośrednio do bazyliki przylega Kaplica Wieczystej Adoracji Najświętszego Sakramentu. W dolnej części świątyni znajduje się pięć kaplic - centralnie położona Kaplica św. Siostry Faustyny (zwana włoską, ufundowana przez wiernych i Episkopat Włoch) oraz cztery mniejsze ufundowane przez wiernych z Węgier (w której są relikwie św. Stefana, króla Węgrów), Niemiec, Słowacji oraz wiernych obrządku greckokatolickiego.
Sanktuarium w Łagiewnikach jest największą świątynią w Archidiecezji Krakowskiej i jedną z największych w Polsce. W bazylice największy krakowski witraż o pow. 148 m kw. zaprojektowany przez prof. Cęckiewicza. Z sanktuarium sąsiaduje Centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się!".
Co roku sanktuarium odwiedza ok. 2 mln pielgrzymów. W ubiegłym roku przybyli tu pielgrzymi z ponad 100 krajów świata; tylko na święcie Miłosierdzia (największej dorocznej uroczystości w sanktuarium) byli pątnicy z ponad 40 krajów świata, nawet z tak odległych jak: Argentyna, Australia, Chile, Ekwador, Filipiny, Indie, Indonezja, Mozambik, Singapur, Wietnam.
Największe natężenie ruchu turystycznego przypada w kwietniu, maju i czerwcu, czyli w miesiącach następujących po święcie Miłosierdzia, obchodzonym w pierwszą niedzielę po Wielkanocy oraz w sierpniu, wrześniu i na początku października (5 października przypada liturgiczna uroczystość św. Faustyny).
"W tym sanktuarium wraz ze śmiercią siostry Faustyny został złożony skarb dla całego świata, który ojciec święty Jan Paweł II dał Kościołowi na III tysiąclecie – to orędzie o Bożym Miłosierdziu. Nic dziwnego, że ludzie ciągną do tego miejsca. Nie może tu zabraknąć także młodych, bo to oni mają ponieść tę +iskrę Miłosierdzia w następne pokolenia+" – mówiła PAP s. Elżbieta Siepak ze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia.
W ramach przygotowań do ŚDM renowacji poddana została kaplica z cudownym obrazem Jezusa Miłosiernego i grobem św. Faustyny: odnowione zostały dwa ołtarze boczne, ołtarz soborowy i freski, wymieniono także instalacje, pomalowano ściany, trwają prace przy wewnętrznej iluminacji. Nowością będzie ustawiona w kaplicy figura św. Faustyny, która lewą dłonią będzie wskazywać obraz Jezusa Miłosiernego, a w prawej ręce trzymać "Dzienniczek. Trwają prace przy pasażu dla pielgrzymów w pobliżu parkingu i przygotowaniu całego terenu do tego wydarzenia.
Młodzi pielgrzymi będą mogli skorzystać z przygotowanej specjalnie na ŚDM aplikacji mobilnej na smartfony i tablety pod nazwą: Faustyna.pl, w której znajdą m.in. informacje o św. Faustynie, orędziu Miłosierdzia Bożego i sanktuarium w Łagiewnikach. Transmisja online (www.faustyna.pl) pozwala bez żadnych ograniczeń wirtualnie zwiedzać sanktuarium, a w lipcu możliwe będzie śledzenie pobytu Franciszka w tym miejscu.
Do sanktuarium można dojechać, podobnie jak do Centrum Jana Pawła II, komunikacją miejską – autobusami 135, 224, 504 oraz tramwajami 8, 10, 22 i dalej pieszo. Spod Pałacu Arcybiskupów Krakowskich przy u. Franciszkańskiej kursuje tzw. papabus.
wos/ mow/