Odkrywanie tajemnic białostockich zabytków, ale też różnych miejsc - to główny cel akcji "Lato z zabytkami. Odkryj Białystok 2016", która rozpoczyna się w niedzielę. Jest organizowana po raz szósty. Przewodnicy nieodpłatnie będą oprowadzać chętnych po mieście.
Wycieczki różnymi trasami i o różnej tematyce zaplanowano na osiem spotkań w wyznaczonych terminach w lipcu, sierpniu i wrześniu.
Wśród atrakcji m.in znajdą się opowieści o jednej z najbardziej charakterystycznych i najpiękniejszych białostockich świątyń - kościele Św. Rocha, o dawnych pałacykach z ulicy Warszawskiej, o nieistniejących nekropoliach, czy o dawnej ulicy Staroszosejnej - powiedziała PAP Katarzyna Pierwienis-Laskowska z regionalnego PTTK, które jest organizatorem akcji we współpracy z miastem Białystok.
Ulica Staroszosejna w XIX wieku była ważną ulicą, która wiodła z dworca kolejowego do centrum miasta. Jej rolę - jak tłumaczy Pierwienis-Laskowska - przejęła potem nowa przeprawa drogowa zbudowana nad torami kolejowymi: wiadukt na ul. Dąbrowskiego.
W rejonie dawnej Staroszosejnej, znajduje się zlokalizowany na wzgórzu Św. Rocha - Kościół Św. Rocha. Kościół ten był zbudowany jako pomnik wdzięczności Bogu za odzyskanie niepodległości przez Polskę w 1918 r. Budowa kościoła rozpoczęła się w 1926 r. kamień węgielny był wmurowany w 1927 r. Kościół konsekrowano w 1946 r. Ostatnie prace artystyczne zakończono 20 lat później.
Uczestnicy wakacyjnych wycieczek będą też mogli poznać bliżej historię ulicy Warszawskiej, która - jak powiedziała Pierwienis-Laskowska - jest tą ulicą w mieście, przy której przetrwało najwięcej zachowanych, autentycznych, a nie "odtworzonych" zabytków z XIX w. Wymieniła m.in dawny pałacyk Cytronów, gdzie mieści się Muzeum Historyczne.
"+Lato z zabytkami+ to propozycja dla turystów, ale też dla wszystkich białostoczan, którzy chcą poznać historię naszego miasta (...) Czasami nawet rodowici białostoczanie nie zdają sobie sprawy z tego, jaka historia związana jest z poszczególnymi miejscami w naszym mieście" - mówi zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki. (PAP)
kow/ mow/