Dwa cenne nagrobki znajdujące się na zabytkowej nekropolii przy ul. Limanowskiego w Radomiu zostały oddane do renowacji. Pieniądze na ten cel zebrał w czasie kwest Społeczny Komitet Ochrony Zabytkowego Cmentarza Rzymskokatolickiego.
Neoklasycystyczny kamienny pomnik nagrobny Marianny Niedźwiedzkiej jest jednym z najstarszych na radomskiej nekropoli. Pochodzi z 1828 r., podczas gdy sam cmentarz powstał w 1812 r. Nagrobek nakryty jest urną w kształcie kielicha; posiada cokół zwieńczony czterema frontonami i ozdobiony jest licznymi ornamentami, płaskorzeźbami z bogatą symboliką nagrobną.
Postument – jak podkreśla wiceprzewodniczący Społecznego Komitetu Ochrony Zabytkowego Cmentarza Rzymskokatolickiego w Radomiu Sławomir Adamiec - jest w bardzo złym stanie. „Dalsze pozostawanie go bez podjęcia interwencji konserwatorskiej niosłoby ryzyko pogłębienia istniejących zniszczeń i powstania szeregu nowych” – wyjaśnia Adamiec.
Z podobnych przyczyn do pilnej renowacji wytypowany został nagrobek dzieci Stasia i Luci Kędzierskich, pochodzący z początku XX w. Składa się on z figurki dziecka wykonanej z wapienia pińczowskiego oraz cokołu w formie skałek z piaskowca z rejonu kieleckiego.
Prace renowacyjne obydwu obiektów mają zakończyć się do połowy października.
Adamiec podkreśla, że konserwacji nagrobków nie udałoby się wykonać, gdyby nie hojność radomian. Działający od 1995 r. Społeczny Komitet Ochrony Zabytkowego Cmentarza Rzymskokatolickiego dwa razy w roku organizuje kwesty, podczas których zbiera pieniądze na odnowę cennych nagrobków. W ciągu 20 lat podczas 30 kwest zebrano – ponad pół miliona zł, za które odnowionych zostało 18 nagrobków.
Cmentarz Rzymskokatolicki przy dawnym Trakcie Starokrakowskim, obecnie ul. Limanowskiego w Radomiu, ma ponad 200 lat; powstał w 1812 r. Według parafialnej inwentaryzacji na cmentarzu jest 28,5 tys. grobów. Spoczywa w nich ponad 200 tys. osób. Tam pochowany jest m.in. malarz batalista Józef Brandt, zasłużony radomski chirurg Ludwik Przybyłko, senator II RP Maciej Glogier oraz biskupi radomscy: Edward Materski i Stefan Siczek.
Społeczny Komitet Ochrony Zabytkowego Cmentarza Rzymskokatolickiego w Radomiu powstał w 1995 r. w związku z kradzieżą symbolu radomskiej nekropolii - rzeźby „Anioła Ciszy”. Grupa radomskich społeczników zorganizowała w 1995 r. pierwszą kwestę. W 1996 roku „Anioł Ciszy” powrócił na grób Konstantego Mareckiego. W darze dla biskupa radomskiego rzeźbę wykonała miejscowa firma kamieniarska. (PAP)
ilp/ agz/