Muzeum Historii Łasku zainauguruje w sobotę działalność w nowej siedzibie - zabytkowej kamienicy zrewitalizowanej w ramach współfinansowanego przez UE projektu wartego 1,2 mln zł. Przez 18 lat zbiory były przechowywane w piwnicy łaskiej biblioteki.
Jak poinformowała PAP dyrektor Biblioteki Publicznej im. Jana Łaskiego Młodszego Bożena Trocka-Dąbrowa, muzeum w nowej siedzibie dysponuje ośmioma salami wystawowymi, zlokalizowanymi w zrewitalizowanej kamieniczce mieszczącej się przy pl. 11 Listopada 7. Pochodzący z drugiej połowy XIX wieku budynek prawdopodobnie pełnił funkcję zajazdu pocztowego. Podczas wykonywania prac zachowano historyczną formę i odtworzono detale architektoniczne.
Idea Muzeum Historii Łasku sięga 1997 r. gdy w strukturach Biblioteki, w piwnicy jej budynku utworzono izbę muzealną i - z inicjatywy lokalnych bibliotekarzy, przy wsparciu pasjonatów historii regionu oraz samorządowców - rozpoczęto gromadzenie zbiorów dotyczących historii regionu. Łaskowianie chętnie oddawali do muzeum cenne rodzinne pamiątki - dokumenty archiwalne i ikonograficzne, mapy, przedmioty codziennego użytku oraz urządzenia techniczne. W łaskich zbiorach znajdują się również militaria z okresu II wojny światowej, a także księgi szpitalne, świadectwa cechowe oraz zbiór starych zdjęć i pocztówek.
"Jednym z najcenniejszych eksponatów są studnie drewniane z okresu kultury łużyckiej pochodzące sprzed dwóch i pół tysiąca lat. Zostały one wykopane w czasie budowy drogi S8 w okolicach Ldzania k/Łasku. Przez rok studnie były poddawane konserwacji w Muzeum Archeologicznym w Biskupinie, obecnie można je oglądać w nowej siedzibie muzeum razem z innymi zabytkami okresu kultury łużyckiej - zaznaczyła Trocka-Dąbrowa.
Do tej pory w łaskiej placówce zinwentaryzowano 1876 muzealiów i 101 teczek tematycznych ze zdjęciami i różnorodnymi dokumentami, np. dotyczącymi Rzymian Łaskich czy Żydów. Wiele z tych cennych zbiorów jest udostępnionych w Cyfrowym Archiwum Tradycji Lokalnej. Nowe eksponaty wciąż trafiają do muzeum.
W nowej siedzibie można oglądać je podzielone na działy tematyczne, w których prezentowane są zabytki archeologiczne, etnograficzne, dokumenty i eksponaty dotyczące rodu Łaskich, rzemiosła, szkolnictwa oraz dziejów lotnictwa wojskowego na ziemi łaskiej. Urozmaiceniem dla zwiedzających są interaktywne monitory z dodatkowymi informacjami z dziejów miasta. Z myślą o osobach niepełnosprawnych przygotowano wirtualne zwiedzanie. (PAP)
agm/ as/