Narody i grupy etniczne dawnej Galicji opisuje Kalendarz Wielokulturowy na 2016 r. wydany przez stowarzyszenie "Młody Mołodycz" z Mołodycza k. Jarosławia (Podkarpackie). Wydawnictwo zawiera kalendaria: gregoriańskie, juliańskie i żydowskie.
Jest to już piąta edycja kalendarza przypominająca wielokulturowość ziem b. zaboru austriackiego.
"W tym roku oprócz życia codziennego Polaków, Ukraińców i Żydów przybliżamy też kilku grup etnicznych, m.in. Krakowiaków, Podhalan, Łemków, Bojków, Hucułów, Głuchoniemców, Podolan, Mazurów. Skupiamy się na ich muzyce, języku, literaturze, strojach, obrzędach" - powiedział prezes stowarzyszenia "Młody Mołodycz" Łukasz Zagrobelny.
Teksty do wydawnictwa powstały m.in. w oparciu o opracowania Józefa Szujskiego, Bolesława Limanowskiego, Hipolita Stupickiego. Wszystkie fotografie zamieszczone w kalendarzu wykonano przed 1918 r.; pochodzą ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego, a także muzeów w Jarosławiu, Przemyślu i Krakowie.
W ubiegłym roku tematem Kalendarza Wielokulturowego były najważniejsze miasta tej prowincji austriackiej, która powstała z ziem zabranych Polsce przez Habsburgów w konsekwencji rozbiorów. W kalendarzu na 2015 r. znalazły się opisy i fotografie Lwowa, Krakowa, Tarnowa, Przemyśla, Krosna, Sanoka, Rzeszowa, Jarosławia, Stanisławowa, Tarnopola, Nowego Sącza i Nowego Targu.
Natomiast w latach 2012-14 kalendarze stowarzyszenia "Młody Mołodycz" wzbogacane były opisem świąt, zwyczajów i obrzędów dawnej Galicji; wykorzystano w nich m.in. teksty Oskara Kolberga.
"Nasz Kalendarz Wielokulturowy jest symbolem minionej epoki; świadectwem jej wielokulturowości. Biorąc go do ręki czytelnik otwiera bramy nieznanego dziś świata; rzeczywistości, której ostateczny kres wyznaczyła II wojna światowa" – zauważył Zagrobelny.
Kalendarz został wydany w nakładzie 650 egzemplarzy. Można go także bezpłatnie ściągnąć ze strony internetowej www.kalendarz.izbapamieci.org.pl.
Stowarzyszenie Promocji i Rozwoju "Młody Mołodycz" powstało w 2008 r. Jego celem jest m.in. aktywizacja, rozwój i wzmacnianie społeczności lokalnych, w tym wyrównywania szans edukacyjnych, zwiększenia obecności ludzi młodych w życiu publicznym, wspierania współpracy międzypokoleniowej oraz zachowania lokalnych tradycji i kultury. (PAP)
kyc/ pz/