W Sejmie w czwartek świętowano Chanukę - żydowskie święto świateł. Chanuka niesie przesłanie tolerancji i pokoju - mówiła wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska. W uroczystości udział wzięła też m.in. wicemarszałek Senatu Maria Koc.
Kidawa-Błońska podkreśliła, że tolerancja i pokój "powinny być w naszym życiu ciągle obecne". "Powinniśmy się zastanowić, czy wypełniając funkcje publiczne myślimy o tej tolerancji, mądrości i czynieniu dobra" - mówiła wicemarszałek Sejmu.
"To także święto myślenia o tym, by poprawić się, doskonalić. Może - patrząc na innych ludzi - powinniśmy zastanowić się, czy jesteśmy wobec nich tolerancyjni, akceptujemy ich takimi, jakimi są" - dodała Kidawa-Błońska.
Rabin domu modlitwy Chabad Lubavitch w Warszawie Szalom Ber Stambler życzył z kolei parlamentarzystom, by dawali z siebie wszystko dla dobra społeczeństwa i zawsze stanowili "prawa pełne pomocy dla wszystkich". "Wszyscy, będąc prostymi ludźmi, powinniśmy dawać przykład własnym światłym i tolerancyjnym zachowaniem" - dodał rabin.
"Już nie wiem, czy Chanuka to polskie czy żydowskie święto. Jestem już drugi rok w Polsce i Chanuka jest świętowana. Wczoraj u prezydenta, dzisiaj w Sejmie. Myślę, że to jest polskie święto" - powiedziała natomiast ambasador Izraela w Polsce Anna Azari
B. ambasador Izraela w Polsce Szewach Weiss zwrócił uwagę, że między Polską a Izraelem jest jeszcze otwarta rana. "Przeszliśmy za dużo, my Żydzi osobno i wszyscy razem, by zejść z drogi porozumienia, głównej drogi walczącej przeciwko ksenofobii brakowi tolerancji i drogi podstawowej sprawiedliwości" - podkreślił Weiss.
W świętowaniu Chanuki w polskim parlamencie uczestniczyli także posłowie i senatorowie oraz niektórzy ambasadorowie akredytowani w Polsce, m.in. z Czech, Holandii czy Kanady.
Chanuka to trwające 8 dni święto obchodzone w okresie przesilenia zimowego. Jest jednym z najradośniejszych świąt żydowskich. Upamiętnia wydarzenia, które nastąpiły po zbezczeszczeniu Świątyni Jerozolimskiej – jeden dzbanuszek oliwy płonął przez wszystkie osiem dni uroczystości ponownego wyświęcenia świątyni. Centralnym obrzędem święta świateł jest zapalanie świec na chanukiji - dziewięcioramiennym świeczniku. Na dziewiątym, pomocniczym ramieniu świecznika znajduje się szames - świeczka, od której płomienia odpala się kolejne.
Pierwszego dnia święta, zaczynając od prawej strony świecznika, zapala się pierwszą świecę chanukową. W ciągu kolejnych dni dodaje się po jednej świeczce – aż do 8. dnia kiedy palą się już wszystkie lampy. Tegoroczna Chanuka rozpoczęła się w niedzielę 6 grudnia. (PAP)
ajg/ as/