Uczniowie z Liceum Ogólnokształcącego w Boguchwale (Podkarpackie) rozpoczną w środę cykl warsztatów, podczas których zapoznają się z żydowską przeszłością miasta. Zajęcia odbywać się będą w ramach programu Szkoła Dialogu, który realizuje Fundacja Forum Dialogi Między Narodami. Głównym celem Szkoły Dialogu jest poszerzanie wiedzy uczniów na temat wielowiekowej obecności Żydów w Polsce oraz ich wkładu w rozwój społeczny, kulturalny i gospodarczy naszego kraju.
Jak poinformowała PAP Karolina Kochanowska z fundacji, boguchwalscy licealiści w czasie warsztatów, które prowadzić będą trenerzy z fundacji, poznają szereg zagadnień związanych z kulturą i tradycją żydowską.
Dodał, że młodzież będzie też poszukiwać śladów istnienia społeczności żydowskiej w Boguchwale podczas wspólnego z trenerami spaceru po mieście.
Fundacja Forum Dialogu Między Narodami jest organizacją pozarządową zajmującą się od ponad dziesięciu lat działalnością na rzecz zbliżenia pomiędzy Polakami a Żydami, przeciwdziałaniem przejawom antysemityzmu i ksenofobii, a także edukacją na rzecz tolerancji.
„Na ostatnim, podsumowującym spotkaniu uczniowie będą mieli okazję poznać życie współczesnych Żydów w Izraelu. Będą również zastanawiać się nad sposobem upamiętnienia przedwojennej społeczności żydowskiej Boguchwały” - zaznaczyła Kochanowska.
Zebrane przez licealistów informacje przedstawione będą w formie projektu. Jak podkreśliła Kochanowska, projekt weźmie udział w konkursie, którego zwycięzcy zostaną ogłoszeni na przełomie grudnia i stycznia 2012/2013 r. podczas uroczystej gali.
Pierwsi Żydzi zaczęli osiedlać się w Boguchwale w połowie XVIII wieku. Podlegali oni gminie wyznaniowej w Rzeszowie, która obejmowała miasto Rzeszów oraz 30 okolicznych wiosek. Żydzi z Boguchwały dzierżawili miejscowy szynk oraz młyn. W czasie II wojny światowej, gdy wojska hitlerowskie zajęły miasto, żydowskich mieszkańców oraz pięćdziesięciu Żydów zesłanych do Boguchwały z Krakowa, przewieziono do Rzeszowa oraz Czudca. Getto w Rzeszowie zostało zlikwidowane pomiędzy 7-15 lipca 1942 roku.
W tym roku projekt Szkoła Dialogu realizowany będzie w 50 polskich szkołach. Program ten realizowany jest pod honorowym patronatem ministra edukacji narodowej.
Fundacja Forum Dialogu Między Narodami jest organizacją pozarządową zajmującą się od ponad dziesięciu lat działalnością na rzecz zbliżenia pomiędzy Polakami a Żydami, przeciwdziałaniem przejawom antysemityzmu i ksenofobii, a także edukacją na rzecz tolerancji.(PAP)
huk/ abe/