Turnieje planszowych gier historycznych m.in. popularnej "Kolejki" przygotował dla młodzieży szkolnej w okresie ferii oddział IPN w Lublinie. Gry prowadzą doktoranci z Wydziału Historii UMCS. Lubelski oddział IPN po raz pierwszy włączył się w tym roku w organizowanie uczniom zajęć w czasie ferii. „Zaprosiliśmy uczniów lubelskich szkół, naszym celem jest edukacja, ale poprzez zabawę, poprzez grę” – powiedziała rzeczniczka lubelskiego IPN Agata Fijuth.
Pierwszy turniej rozpoczął się we wtorek. W sali konferencyjnej Instytutu przygotowano dla młodych ludzi trzy gry. „Kolejka” przybliża realia życia codziennego w ostatnich latach PRL, a zadaniem graczy jest zrobienie zakupów w sytuacji, gdy w sklepach brakuje towarów; w grze „303” uczestnicy wcielają się w dowódców lotnictwa brytyjskiego i niemieckiego w czasie Bitwy o Anglię, natomiast gra „Pamięć ’39” przypomina najazd wojsk niemieckich na Polskę i przebieg kampanii wrześniowej 1939 r.
„Ja nie pamiętam kolejek w sklepach, ale słyszałem o nich od rodziców i dziadków” – powiedział prowadzący grę „Kolejka” doktorant z UMCS Michał Sieńko.
Jego zdaniem udział w grze planszowej pozwala młodzieży na poznawanie historii. „Wielu młodych ludzi nawet nie wie, że był taki czas, gdy w sklepach były kolejki, że kiedyś kupowano podstawowe towary na kartki. Nie wszyscy dorośli rozmawiają o tym z dziećmi” – dodał Sieńko.
Pierwszy turniej gier w lubelskim IPN będzie trwał od wtorku do czwartku, kolejny zaplanowano w dniach 7-9 lutego. (PAP)
kop/ mlu/
Więcej: Ferie na planszy. Zima z planszową grą historyczną w lubelskim oddziale IPN