Tematykę Auschwitz i nauczania o Holokauście przybliży obcokrajowcom Muzeum Auschwitz podczas seminarium „Historia, Pamięć, Edukacja”, które latem odbędzie się w Oświęcimiu – poinformował rzecznik placówki Bartosz Bartyzel.
„Zajęcia pozwolą poszerzyć wiedzę o Auschwitz i Holokauście nie tylko w aspekcie historycznym, ale także socjologicznym czy religijnym. Uzupełnieniem tematyki historycznej będą wykłady z zakresu metodyki nauczania o Auschwitz i o Holokauście, przygotowujące słuchaczy do pracy z młodzieżą” – powiedział Bartyzel.
Seminaria adresowane są przede wszystkim do nauczycieli, edukatorów, muzealników i pracowników instytucji, które zajmują się historią II wojny światowej.
„Specjalistyczne zwiedzanie terenów byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz będzie poszerzone m.in. o wizytę w nowo udostępnionych blokach więźniarskich po zakończonym trzyletnim procesie konserwacji (…)” – powiedział Bartyzel. Słuchacze poznają też działalność muzeum i metody pracy konserwatorów. Program uwzględnia wizytę studyjną w Krakowie, gdzie zostanie przybliżona historia i kultura polskich Żydów.
Organizatorem seminarium jest Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście, które prowadzi wszystkie działania edukacyjne Muzeum. Na przełomie czerwca i lipca odbędzie się ono w języku angielskim, a w sierpniu - niemieckim.
Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 roku, aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości. W 1947 roku powstało muzeum, które obejmuje byłe obozy Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau.(PAP)
szf/ ls/