Mural przedstawiający polskiego robotnika odsłonięto w piątek wieczorem w Radomiu. Otwarto także ścieżkę dydaktyczną przygotowaną przez IPN. Obie uroczystości związane były z 40. rocznicą Wydarzeń Radomskich w 1976 roku.
Mural powstał na dwóch ścianach wieżowca przy ul. Żeromskiego 74, w sąsiedztwie kamienia upamiętniającego robotniczy protest i niedaleko miejsca, w którym rozgrywały się najważniejsze wydarzenia w czerwcu 1976 r. w Radomiu.
Na głównej ścianie przedstawiony jest wpatrzony w niebo robotnik. W drugiej części obrazu artyści umieścili konar drzewa w formie splecionych rąk. „To symbol więzi społecznej i solidarności ludzi, którzy wyszli na ulice w 1976 r.” – podkreśla jeden z twórców muralu Przemysław Wójciak. Autorzy projektu z wrocławskiego studia artystycznego Donut Planet wygrali konkurs ogłoszony przez prezydenta Radomia. Prace oceniało jury pod przewodnictwem malarza Edwarda Dwurnika.
Odsłonięcie pamiątkowego muralu było elementem trwających w Radomiu obchodów 40. rocznicy Czerwca. W piątek w tym mieście otworzono także ścieżkę dydaktyczną „Śladami Radomskiego Czerwca'76”. Znalazły się na niej miejsca związane z najważniejszymi wydarzeniami protestu robotniczego.
Instytut Pamięci Narodowej wybrał dziewięć punktów, w których umieszczono tablice pamiątkowe z opisem w języku polskim i angielskim. Ścieżka dydaktyczna ma służyć mieszkańcom Radomia, zwłaszcza zaś uczniom poznającym historię swego miasta oraz turystom.
Kulminacją obchodów 40. rocznicy radomskiego protestu robotniczego będą sobotnie uroczystości, w których swój udział zapowiedzieli m.in. prezydent Andrzej Duda oraz premier Beata Szydło. (PAP)
ilp/ mars/