"Polacy i Rosjanie w XX wieku – historie utrwalone i zatarte", "Pierwsze i ostatnie dni II wojny światowej – kadry pamięci" i "Walka, opór, bunt – wartość i cena niezgody w PRL" to tematy konkursu "Historia Bliska" Ośrodka KARTA. Prace można wysyłać do 7 maja. Konkurs kierowany jest do młodzieży szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z całej Polski. Uczestnicy mogą wybrać jeden z trzech podanych tematów.
"W tegorocznej edycji postawiliśmy już po raz drugi na różnorodność tematyczną. Dzięki temu zyskaliśmy szansę na spojrzenie na XX w. z szerokiej perspektywy. Z dotychczasowych doświadczeń wiemy, że II wojna światowa nadal cieszy się zainteresowaniem młodzieży, a relacje polsko-rosyjskie budzą emocje w społeczeństwie i potrzebują wnikliwego przyglądania się im. Okres peerelowski jest dla młodzieży najtrudniejszy, za to temat dotyczący ceny tamtego buntu opozycji, ma bardzo współczesny aspekt. Temat ten może okazać się wyjątkowo atrakcyjny dla młodzieży" - mówi pomysłodawczyni i koordynator programu Alicja Wancerz-Gluza z Ośrodka KARTA.
Prace w formie pisemnej, dźwiękowej lub audiowizualnej powinny dotyczyć jednego z zaproponowanych tematów. Wszystkie prace będą podlegały ocenie jury według takich samych kryteriów i będą nagradzane ze wspólnej puli bez wyodrębniania kategorii tematycznych.
Forma pracy może być dowolna, ale adekwatna do założeń badawczego konkursu historycznego. Może być to: krytycznie opracowany dziennik, wspomnienie czy zbiór dokumentów oraz pozyskana i krytycznie opracowana relacja świadków historii. Prace mogą mieć także formę zbioru zdjęć z autorskim opisem i komentarzem; filmu DVD, audycji radiowej czy prezentacji multimedialnej wykorzystującej materiały źródłowe. Dopuszczalne są również inne formy, także mieszane. Nieakceptowane będą tylko formy czysto plastyczne, takie jak plakat, rysunek czy makieta.
Udział w konkursie mogą brać wyłącznie prace oryginalne, oparte na samodzielnie zebranych, wcześniej niepublikowanych materiałach źródłowych, pozyskanych w wywiadach, kwerendach w archiwach środowiskowych, publicznych czy domowych. Powinny zawierać krytyczną ocenę wiarygodności źródeł, dowodzić zdolności wyciągania wniosków; ważna jest również atrakcyjność prezentacji wyników badań.
W konkursie można uczestniczyć indywidualnie lub zespołowo (do 6 osób), pod opieką dorosłych lub samodzielnie. Organizatorzy zachęcają do uczestniczenia w konkursie jako instytucje wspierające - obok szkół czy drużyn harcerskich - także biblioteki.
Prace można przesyłać do 7 maja pod adresem: Ośrodek KARTA, 02-536 Warszawa, ul. Narbutta 29, z dopiskiem "Historia Bliska - konkurs".
Jury przyzna laureatom nagrody i wyróżnienia pieniężne lub rzeczowe, a nauczycielom wspierającym uczniów - nagrody i wyróżnienia specjalne.
Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi w połowie września 2012 roku, a wyniki zostaną ogłoszone podczas uroczystości finałowej na Zamku Królewskim w Warszawie. Informacje szczegółowe o konkursie są dostępne na www.historiabliska.pl oraz na portalu "Uczyć się z historii" www.uczyc-sie-z-historii.pl.
XVI edycja konkursu "Historia Bliska" objęta została honorowym patronatem przez prezydenta Bronisława Komorowskiego. (PAP)
akn/ abe/