Wmurowaniem aktu erekcyjnego w środę na warszawskim Wilanowie rozpoczęto oficjalnie budowę nowego kompleksu budynków Polsko-Niemieckiej Szkoły Spotkań i Dialogu im. Willy’ego Brandta. Będzie się w nim uczyć ok. 500 uczniów. Inwestycję finansuje rząd niemiecki; łączny koszt to 19 mln euro.
„Polski system edukacji stwarza możliwość kształcenia dwujęzycznego z językiem niemieckim jako językiem wykładowym. W takich szkołach uczniowie pogłębiają znajomość języka niemieckiego, uczą się szerzej o kulturze kraju sąsiada, poznają bliżej Niemcy” - przypomniał podczas uroczystości wiceminister edukacji Maciej Jakubowski.
Jednocześnie zaznaczył, że Polsko-Niemiecka Szkoła Spotkań i Dialogu im. Willy'ego Brandta stwarza wyjątkowe warunki kształcenia. „Można w tym przypadku mówić nie tylko o kształceniu dwujęzycznym, ale o kształceniu w dwu kulturach. To jest ta szczególna wartość, którą reprezentuje ta właśnie szkoła” - powiedział.
Ambasador Niemiec w Polsce Ruediger Freiherr von Fritsch wspominał, jak 25 lat temu, kiedy po raz pierwszy był na placówce w Warszawie, posłał swoje najstarsze dziecko do niemieckiej szkoły w Warszawie. „To była szkoła licząca sześć klas i mająca 36 uczniów. Oczywiście były wtedy w Warszawie dwie szkoły: zachodnioniemiecka i wschodnioniemiecka. (…) Od tego czasu przeżyliśmy wielkie zmiany. Zamiast dwóch szkół mamy teraz jedną wielką szkołę, otwartą dla wszystkich dzieci polskich i niemieckich” - powiedział.
„Szkoła ta pokazuje, jak rozwinęły się od tego czasu stosunki polsko-niemieckie. (…) Jak się zmieniały, jak zacieśniała się współpraca między naszymi krajami” - ocenił ambasador.
Akt erekcyjny umieszczono w tzw. kapsule czasu. Wraz z nim znalazły się m.in. rysunki dzieci ze Szkoły Willy'ego Brandta, USB z filmem o szkole, zdjęcia oraz gazeta z 15 maja br.
Budowa nowego kompleksu budynków spowodowana rosnącą liczbą chętnych do nauki w Szkole Willy'ego Brandta. Znajdą w nim miejsce: szkoła podstawowa, gimnazjum i liceum.
Inwestycja jest w całości finansowana ze środków Ministerstwa Finansów Republiki Federalnej Niemiec za pośrednictwem Ministerstwa Spraw Zagranicznych tego kraju. Łączna kwota inwestycji wynosi ponad 19 mln euro. Ukończenie budowy jest planowane na rok szkolny 2014/2015. Projekt nowego budynku został wyłoniony w konkursie.
Polsko-Niemieckiej Szkoły Spotkań i Dialogu im. Willy’ego Brandta (Willy Brandt Schule - WBS) powstała na bazie infrastruktury niemieckiej szkoły im. Willy'ego Brandta działającej przy Ambasadzie RFN na warszawskim Wilanowie, na mocy umowy zawartej w 2005 r. pomiędzy rządami Polski i Niemiec. Głównym celem działalności WBS poza edukacją szkolną jest wspieranie dialogu polsko-niemieckiego oraz porozumienia międzykulturowego, promowanie szacunku i tolerancji bez względu na różnice kulturowe.
Szkoła Willy'ego Brandta jest placówką niepubliczną na prawach szkoły publicznej; organem prowadzącym jest Niemieckie Towarzystwo Szkolne. WBS to jedyna szkoła w Polsce, która daje możliwość uzyskania międzynarodowej matury niemieckiej. Uczniowie polscy zdają dodatkowo maturę z języka polskiego, co pozwala im na rozpoczęcie studiów zarówno w Polsce, jak i za granicą. Obecnie do szkoły uczęszcza 217 uczniów wielu narodowości. (PAP)
dsr/ mlu/ bk/