Warsztaty, pokazy, wykłady, koncerty, rozgrywki sportowe złożą się na program Nocy Uniwersytetów, którą w piątek wieczorem w Lublinie organizują trzy uczelnie: Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej, Uniwersytet Medyczny i Uniwersytet Przyrodniczy.
Noc Uniwersytetów jest organizowana w ramach obchodów 70-lecia Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej. Włączyły się w nią dwie uczelnie - Uniwersytet Przyrodniczy i Uniwersytet Medyczny - ponieważ one niegdyś wydzieliły się właśnie z UMCS.
„Ta inicjatywa skierowana jest do mieszkańców Lublina i regionu. Na wzór Nocy Muzeów czy Nocy Kultury w Lublinie, które cieszą się ogromnym zainteresowaniem, chcemy popularyzować wiedzę i pokazywać, że uniwersytet może być miejscem wszechstronnego rozwoju” - powiedziała PAP Aneta Adamska z biura prasowego UMCS.
Na poszczególnych wydziałach UMCS będą organizowane warsztaty dotyczące m.in. pomiarów dla prognoz pogody, zagadek matematycznych, kreatywności czy tego, jak zarobić pierwszy milion. Zaplanowano też różne pokazy m.in. archeologiczne (np. obróbki krzemienia, lepienia naczyń), walk gladiatorskich, robotów, a także badania próbek wody i obserwacje nieba. Chętni będą też mogli wziąć udział w dyktandzie z języka polskiego, angielskiego, niemieckiego, francuskiego, rosyjskiego lub w teście wiedzy o Unii Europejskiej.
W programie przygotowanym przez Uniwersytet Medyczny znalazły się m.in. warsztaty szycia chirurgicznego, obserwacje komórek ludzkich pod nowoczesnymi mikroskopami, pokazy ratownictwa medycznego.
Uniwersytet Przyrodniczy zaprezentuje cykl wykładów i pokazów pt. „Wiem, co jem” poświęconych m.in. żywności tradycyjnej, suplementom diety, wartościom odżywczym wieprzowiny, zbóż, grzybów. Uczelnia organizuje też pokazy kuchni molekularnej, w tym przygotowywanie makaronu z truskawek i kawioru z coli. Zaplanowano też pokazy i wykłady na temat m.in. wykorzystywania badań genetycznych w kryminalistyce, sposobów przedłużania życia pszczół czy mechanizmów śpiewu ptaków.
Amatorzy sportu będą mogli wziąć udział w turnieju tenisa stołowego lub tenisa ziemnego, a także w zajęciach fitness, zumby, nordic walking.
Na głównym placu miasteczka akademickiego koncertować będą m.in. zespoły z Wydziału Artystycznego UMCS i chóry uniwersyteckie. Uniwersytety zaplanowały też specjalne bloki zajęć i zabaw dla dzieci.
Obchody 70-lecia istnienia UMCS zaplanowano na cały rok, m.in. w czerwcu odbędzie zjazd absolwentów UMCS w Lublinie, a w październiku dwudniowa Konferencja Rektorów Uniwersytetów Polskich.
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej został powołany 23 października 1944 r. dekretem Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego jako uczelnia państwowa z czterema wydziałami: lekarskim, przyrodniczym, rolnym i weterynaryjnym. W kolejnych latach powstawały nowe wydziały, a po kilku reorganizacjach z UMCS wydzieliły się dwie inne lubelskie uczelnie - Akademia Medyczna i Akademia Rolnicza - obecnie Uniwersytet Medyczny i Uniwersytet Przyrodniczy.
Obecnie UMCS to największa uczelnia publiczna we wschodniej Polsce. Ogółem na wszystkich typach studiów na 11 wydziałach studiuje tu ponad 22 tys. osób. Uniwersytet zatrudnia prawie 1,8 tys. nauczycieli akademickich. (PAP)
ren/ agt/ mow/