Portal polskakorona.eu gromadzi informacje o polskich insygniach koronacyjnych regaliach: koronach, berłach, jabłkach i mieczach.
„Polska, wielokrotnie pustoszona i grabiona przez najeźdźców, cierpi na brak symboli, w których ogniskuje się pamięć historyczna i świadomość narodowa, wokół których Polacy mogą budować więź przełamującą różnice i ucinającą doraźne spory. Próba przywołania i odtworzenia znaczącej liczby polskich insygniów koronacyjnych, zestawienia z opracowaniami historyków oraz dostępnym materiałem ikonograficznym może odegrać niebagatelną rolę w budzeniu zainteresowania Polaków ich własną historią, wartościami i dorobkiem kultury, a w konsekwencji – silniejszego poczucia narodowej dumy” - pisze Andrzej Giza na stronie głównej portalu polskakorona.eu o jego misji.
W tekście „Polskie insygnia koronacyjne” przedstawiona została historia wszystkich polskich regaliów, począwszy od tych, które związane były z Bolesławem Chrobrym aż do ostatnich, używanych przez Stanisława Augusta. Do dziś przetrwało ich niewiele, m. in. z powodu przetopienia w początkach XIX w. na rozkaz króla pruskiego klejnotów koronnych zrabowanych z Wawelu. Najstarszym zabytkiem jest włócznia św. Maurycego oraz miecz Szczerbiec, najmłodszym łańcuch orderu Orła Białego. Jedyne polskie regalia zachowane w komplecie to insygnia koronacyjne Augusta III.
Kolejne artykuły zamieszczone na portalu opisują historię regaliów, ich często burzliwe losy, związane z nimi odkrycia, zagadki i legendy. W Sandomierzu została wykopana korona hełmowa Kazimierza Wielkiego, zaś Jan Matejko dostał tajemnicza koronę – być może grobową Zygmunta Starego – od anonimowej osoby.
Historia polskich regaliów jest też historią ich utraty: zniknęły miecze grunwaldzkie i regalia znalezione w 1931 r. w katedrze wileńskiej. Przepadła także, podczas II wojny tzw. Szkatuła Królewska ze zbiorów Czartoryskich, w której były drobne precjoza związane z polskimi królami i królowymi. Formą przywracania pamięci o zniszczonych regaliach było odtworzenie z inicjatywy antykwariusza Adama Orzechowskiego w latach 2001-2003 tzw. korony Chrobrego.
Na portalu polskakorona.eu zamieszczone są także m. in. teksty o koronacjach, insygniach pogrzebowych, mieczach i złotych różach – darach od papieży, królewskich szatach i zbrojach. (PAP)
tst