Sesja naukowa, spotkania z byłymi więźniami, prezentacje muzealiów wypełniają program rozpoczętych w środę „Dni Majdanka”. Co roku organizuje je muzeum na Majdanku w Lublinie dla uczczenia pamięci tysięcy ofiar tego obozu koncentracyjnego.
„Podczas tegorocznych +Dni Majdanka+ wiele uwagi poświęconych będzie edukacji w miejscach pamięci” - powiedziała rzeczniczka Państwowego Muzeum na Majdanku Agnieszka Kowalczyk.
W środę z ofertą edukacyjną muzeum na Majdanku zapoznawali się działacze Związku Nauczycielstwa Polskiego. „Próbujemy aktywizować odwiedzających, zmieniać widza, który tylko słucha i ogląda, na widza aktywnego, który współuczestniczy, próbuje sam tworzyć sensy historii” – powiedział dziennikarzom kierownik działu edukacji muzeum Wiesław Wysok.
Wiesław Wysok: „Próbujemy aktywizować odwiedzających, zmieniać widza, który tylko słucha i ogląda, na widza aktywnego, który współuczestniczy, próbuje sam tworzyć sensy historii”.
Dodał, że muzeum przygotowało koncepcje lekcji muzealnych i warsztatów historycznych, podczas których młodzież samodzielnie studiuje dokumenty, bada losy konkretnych ludzi, spisuje wspomnienia członków swoich rodzin. W tych zajęciach wykorzystywany jest m.in. dziennik napisany przez Jadwigę Jankiewicz, uczennicę z Warszawy, która przez kilka miesięcy była więziona na Majdanku. „Młodzież czyta ten dziennik i może sobie wyobrazić, co przeżyła ta dziewczynka, odnosząc to do swoich doświadczeń” – dodał Wysok.
Działacze ZNP złożyli hołd nauczycielom – ofiarom Majdanka. Odczytano nazwiska 23 pedagogów, którzy ponieśli śmierć w obozie. Pod Pomnikiem Walki i Męczeństwa, upamiętniającym wymordowanych na Majdanku ludzi, złożone zostały kwiaty.
W czwartek w muzeum zaplanowano sesję naukową poświęconą tendencjom rozwojowym edukacji w miejscach pamięci narodowej w Polsce, w której wezmą udział naukowcy oraz pracownicy muzeów. Piątek poświęcony będzie na spotkania z byłymi więźniami Majdanka; zaprezentowane też zostaną wybrane eksponaty ze zbiorów muzeum, które na co dzień nie są dostępne dla zwiedzających oraz fotografie lotnicze terenów obozu wykonane w latach 1944–1946. Jedno ze spotkań poświęcone będzie badaniom archeologicznym prowadzonym na terenie byłego obozu zagłady w Sobiborze, gdzie znajduje się filia muzeum na Majdanku.
„Dni Majdanka” zakończą się w sobotę. Tego dnia zwiedzanie obiektów i ekspozycji muzealnych z przewodnikiem będzie bezpłatne.
Hitlerowski obóz koncentracyjny na Majdanku istniał w latach 1941-1944. Spośród prawdopodobnie 150 tys. ludzi, którzy byli tu więzieni, życie straciło około 80 tys. Największą grupę ofiar stanowili Żydzi zwożeni do obozu z całej Europy. Więźniowie byli mordowani w egzekucjach i w komorach gazowych, umierali na skutek głodu, pracy ponad siły, chorób. (PAP)
kop/ ls/ mag/