Jakub Niewiński z Gimnazjum nr 1 w Murowanej Goślinie został tegorocznym laureatem Nagrody im. Ireny Sendlerowej „Za naprawianie świata”, która przyznawana jest nauczycielom, uczącym w duchu tolerancji, otwartości i równości.
„+Naprawianie świata+ poranionego nienawiścią wobec Innego jest moim obowiązkiem. Nagroda to nie tylko ważny tytuł w moim CV, ale jeszcze głośniejsze wołanie mnie po imieniu, bym robił to skuteczniej, z większą determinacją, zachęcając uczniów, rodziców i nauczycieli do aktywnej postawy na rzecz otwartego społeczeństwa i niezgody na wszelkie przejawy rasizmu, ksenofobii, antysemityzmu i homofobii" – mówił laureat podczas uroczystości wręczenia nagrody 23 lpaździernika.
Niewiński przez trzy lata prowadził autorską klasę interdyscyplinarną łączą edukację antydyskryminacyjną z edukacją na rzecz praw człowieka. Wraz z uczniami z Polski, Gruzji, Armenii i Malty zorganizował Międzykulturową Akademię Otwartości „Od potrzeb do marzeń”. Jest absolwentem Szkoły Liderów PAFW, ambasadorem Muzeum Historii Żydów Polskich.
Poza laureatem, który otrzyma 15 000 zł, kapituła Nagrody wskazała także dziewięcioro wyróżnionych nauczycieli i nauczycielek: Urszulę Antosz-Rekucką, Bogusławkę Groblewską-Durajską, Olgę Gronowską-Pszczołę, Pawła Tomasza Janickiego, Magdalenę Lewkowicz, Adama Musiała, Monikę Niedźwiecką, Jolantę Piekarską i Katarzynę Zabłocką.
"Naprawianie świata zawsze jest cenne, ale teraz z pewnością będzie bardziej widoczne. Ta praca nigdy się nie kończy" – podsumowała minister edukacji narodowej Joanna Kluzik-Rostkowska.
Uczestnicy uroczystości obejrzeli film z przesłaniem Ireny Sendlerowej. Dzięki archiwalnemu nagraniu goście uroczystości mieli okazję, by na chwilę przenieść się w rok 2006, do domu bronifratrów przy ulicy Sapieżyńskiej, gdzie patronka Nagrody spędziła ostatnie lata życia. Nagranie zarejestrowane przez Andrzeja Wolfa to pierwsza ceremonia wręczenia Nagrody, w której Irena Sendlerowa osobiście gratuluje wybranym laureatom – Robertowi Szuchcie i Normanowi Conardowi.
Irenę Sendlerową wspomniała też uratowana przez nią z warszawskiego getta Elżbieta Ficowska ze Stowarzyszenia Dzieci Holocaustu w Polsce. "Ja i osoby takie jak ja, jesteśmy żywym dowodem na istnienie dobra. To dobro musimy szerzyć dalej. Jestem pewna, że gdyby pani Irena żyła, pierwszą rzeczą, o jakiej by myślała, to jak ratować dzieci uchodźcze" – mówiła.
Nagroda im. Ireny Sendlerowej „Za naprawianie świata” organizowana jest przez Centrum Edukacji Obywatelskiej i Stowarzyszenie Dzieci Holocaustu w Polsce dzięki wsparciu Fundacji Signum, Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie i darczyńców indywidualnych. Patronat nad konkursem objął Minister Edukacji Narodowej i Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Partnerem Nagrody jest Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.
ls/