„Beats of Freedom”, „Pussy Riot: Modlitwa punka”, “Fonko”, “Raving Iran” - te filmy dokumentalne o tematyce muzycznej pokazywane będą w cyklu „NInA Na Oko” w Narodowym Instytucie Audiowizualnym.
"W cyklu +NInA Na Oko+ prezentujemy dokumenty, które pokazują, dlaczego muzycy nie potrafią i nie chcą wyrzec się wolności. Ten brak zgody na ograniczenia łączy ich niezależnie od kraju pochodzenia, co udowadniają wybrane przez nas filmy, polskie +Beats of Freedom – Zew Wolności+, rosyjskie +Pussy Riot: Modlitwa punka+, afrykańskie +Fonko” oraz +Raving Iran+" - powiedział PAP Jan Błaszczak z Narodowego Instytutu Audiowizualnego.
Jak dodał, muzyka zawsze była częścią społecznych i politycznych rewolucji, towarzyszyła społecznym zrywom i ruchom antysystemowym, „pozwalała zachować odrębność i poczucie swobody nawet w epoce autorytaryzmu”. W ramach cyklu, prezentującego muzyczno-społeczne dokumenty – odbywającego się pod hasłem „NInA Na Oko” – w dn. 7 lipca-22 sierpnia zaprezentowane zostaną cztery obrazy.
W czwartek projekt zainauguruje pokaz filmu „Beats of Freedom – Zew wolności” (2010) w reżyserii Leszka Gnoińskiego i Wojciecha Słoty. Ich praca opowiada o historii muzyki rockowej w Polsce, począwszy od historycznego koncertu angielskiej grupy The Rolling Stones w warszawskiej Sali Kongresowej z 1967 r., aż do upadku komunizmu.
Narratorem filmu jest angielski dziennikarz Chris Salewicz, który przyjeżdża nad Wisłę i przeprowadza wywiady z czołówką polskiej sceny muzyki niezależnej, antysystemowej. W obrazie wypowiadają się m.in. Tomasz Lipiński, Kazik Staszewski, Wojciech Waglewski, Kora Jackowska czy Muniek Staszczyk. Opowiadają nie tylko o muzyce, ale także o zmaganiu z ustrojem i tworzeniu enklaw wolności.
21 lipca „kino” NInA pokaże głośny dokument „Pussy Riot: Modlitwa punka” (2013) Maxima Pozdorovkina i Mike’a Lernera. Film poświęcony jest historii punkowej i feministycznej grupy Pussy Riot. „Naszym celem jako artystek jest zmienić ludzkość” – deklarują w filmie zamaskowane członkinie formacji.
Główną osią filmu jest proces, podczas którego Maria Alochina, Jekatierina Samucewicz oraz Nadieżda Tołokonnikowa zostały oskarżone o obrazę uczuć religijnych, podyktowaną nienawiścią do prawosławia. Obraz prezentuje kolejne rozprawy, wypowiedzi prawników, aresztowanych oraz ich bliskich.
„Fonko” (2016) Daniela Jadama, Larsa Lovena i Goerana Hugo Olssona opowiada o postkolonialnej tożsamości Afryki. Obraz, prezentowany 4 sierpnia, ukazuje różne oblicza kontynentu, podczas podróży przez Dakar, Akrę, Lagos i Johannesburg. Dokument pokazuje jak wielką rolę ma do odegrania muzyka w procesie kształtowania się współczesnej tożsamości afrykańskiej.
22 sierpnia na dziedzińcu NInA wyświetlony zostanie film „Raving Iran” (2016) w reżyserii Susanne Reginy Meures, przedstawiający historię zamieszkujących Teheran DJ-ów, którzy swoją pasję muzyczną realizują, ryzykując więzienie.
Bohaterowie obrazu, Arash i Anoosh, starają się ominąć restrykcyjne prawo i działać w „podziemiu”. „Aby potańczyć w rytm swojej ulubionej muzyki młodzi Irańczycy przemierzają setki kilometrów, by urządzać nielegalne imprezy na bezkresnej pustyni” – zapowiadają film organizatorzy cyklu. „Życie dwóch przyjaciół zmienia się, gdy dostają zaproszenie na festiwal muzyki klubowej w Szwajcarii. Zagranie na prestiżowej imprezie może okazać się punktem zwrotnym w ich karierze. Sęk w tym, że najpierw trzeba się tam dostać” – dodają.
Wstęp na projekcje jest bezpłatny. Wszelkie pokazy zaplanowano na dziedzińcu Narodowego Instytutu Audiowizualnego, a w wypadku niesprzyjającej pogody – w sali audiowizualnej. Szczegóły dostępne są na stronie internetowej www.nina.gov.pl
Równolegle do cyklu "NInA Na Oko" w siedzibie Instytutu obędą się koncerty polskich artystów; wystąpią m.in. Natalia Przybysz, Raphael Rogiński, Wacław Zimpel, Hańba i Komety.(PAP)
pj/ mow/