12. Festiwal Filmów i Spotkań Niezwykłych rozpoczął się w poniedziałek w Sandomierzu. W tegorocznej edycji w roli „reżysera niezwykłego” z sandomierską publicznością spotka się Krzysztof Zanussi, a „aktorki niezwykłej” - Maja Komorowska.
Festiwal rozpoczęto otwarciem wystawy nt. filmowego plakatu z okresu stalinowskiego „Strach się bać” w sandomierskim Biurze Wystaw Artystycznych z kolekcji Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości. Ekspozycji towarzyszą wykłady jej kuratora Jana Szymańskiego.
„Pierwsze grupy młodzieży obejrzały już ekspozycję oraz film „Cwał” Krzysztofa Zanussiego, który jest tegorocznym +reżyserem niezwykłym+ festiwalu” – powiedziała PAP dyrektor festiwalu Katarzyna Kubacka.
W ramach festiwalu przypomniane zostaną najważniejsze dzieła Zanussiego, m.in. „Struktura Kryształu”, „Iluminacja”, „Constans”, „Życie jako śmiertelna choroba przenoszona drogą płciową” oraz „Obce ciało”
Oprócz „reżysera niezwykłego”, pojawią się tam m.in. Maja Komorowska, Piotr Głowacki, Robert Więckiewicz, Andrzej Seweryn, Maria Seweryn, Jerzy Trela i inni.
Wśród filmów prezentowanych podczas festiwalu jest m.in. „Ziarno Prawdy” w reż. Borysa Lankosza, którego akcja dzieje się właśnie w Sandomierzu. Nie zabraknie także propozycji zagranicznych, m.in. „Lewiatana” w reż. Andrieja Zwiagincewa oraz „Timbuktu” w reż. Abderrahmane Sissako.
Projekcje, spotkania i koncerty będą się odbywały przede wszystkim w Kinie „Starówka”, Domu Katolickim, Domu Długosza i w Zamku Kazimierzowskim. Szczegółowy program festiwalu jest dostępny na stronie internetowej: www.festwialniezwykly.pl
Tak jak przed laty, jedno z wydarzeń festiwalowych odbędzie się także poza Sandomierzem – w Parku Etnograficznym Muzeum Wsi Kieleckiej w Tokarni pod Kielcami. Będzie można tam spotkać wielu znanych aktorów m.in. Joannę Trzepiecińską, Natalię Sikore, Ewę Makomaską, Lidię Sadową, Piotra Cyrwusa, Jarosława Gajewskiego.
Aktorzy Teatru Polskiego z Warszawy zaprezentują tam fragmenty inscenizacji "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego w reżyserii Krzysztofa Jasińskiego. Wydarzenie będzie o tyle ciekawe, że fragmenty przedstawienia nie będę prezentowane tylko na jednej scenie, ale w różnych punktach Parku Etnograficznego. Ten spektakl zakończy 12. Edycję festiwalu. (PAP)
mjk/ pz/