"Drogówka" w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego jest jednym z 16 filmów z 14 państw, które zostaną zaprezentowane w konkursie głównym 35. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Moskwie, który rozpoczął się w czwartek. Przegląd potrwa do 29 czerwca. Natomiast wśród siedmiu dzieł dokumentalnych z pięciu krajów, zakwalifikowanych do konkursu filmów dokumentalnych, znalazł się obraz "Ojciec i syn" Pawła Łozińskiego.
Festiwal, jeden z najbardziej prestiżowych - obok Cannes, Wenecji i Berlina - przeglądów kina światowego, rozpoczął się pozakonkursowym pokazem filmu Marca Forstera "World War Z" z Bradem Pittem w roli głównej. Hollywoodzki gwiazdor uświetnił projekcję swoją obecnością. Jest to jego pierwsza wizyta w Rosji.
Festiwal, jeden z najbardziej prestiżowych - obok Cannes, Wenecji i Berlina - przeglądów kina światowego, rozpoczął się pozakonkursowym pokazem filmu Marca Forstera "World War Z" z Bradem Pittem w roli głównej. Hollywoodzki gwiazdor uświetnił projekcję swoją obecnością. Jest to jego pierwsza wizyta w Rosji.
Uroczystość otwarcia festiwalu odbyła się w kinie Rossija przy placu Aleksandra Puszkina. Konkursowe pokazy zaplanowano w innym reprezentacyjnym kinie - Oktiabr, nieopodal Kremla.
Swoje filmy w konkursie głównym - oprócz Smarzowskiego - przedstawią również twórcy z Holandii (Diederik Ebbinge - "Matterhorn"), Włoch (Ciro De Caro - "Spagetti Story"), Japonii (Tatsushi Omori - "Sayonara keikoku"), Hiszpanii (Alberto Morais - "Los chicos del puerto"), Szwajcarii (Marcel Gisler - "Rosie"), Turcji (Erdem Tepegoz - "Zerre"), Gruzji (Archil Kawtaradze - "Koma"), Francja (Germinal Alvarez - "L'Autre vie de Richard"), Korei Południowej (Jung Young-heon - "Le-ba-non Kam-jeong"), Węgier (Momcilo Mrdaković - "Mamaros"), Wielkiej Brytanii (Gareth Jones - "Delight"), Brazylii (Lucia Murat - "A Memoria que me Contam"), a także Rosji (Andriej Bogatyriow - "Juda", Konstantin Łopuszanski - "Rol" i Anton Rozenberg - "Skolżenje").
Statuetkę Złotego św. Jerzego w tym roku przyzna jury w składzie: irański reżyser Mohsen Mahmalbaf, francuska reżyser Ursula Meier, rosyjski aktor Siergiej Garmasz, gruziński aktor Zurab Kipszidze i twórca jednego z najważniejszych festiwali filmowych w Azji, w południowokoreańskim Pusan - Kim Dong-Ho.
Z kolei w skład jury konkursu filmów dokumentalnych weszli Siergiej Dworcewoj (Rosja), Claas Danielsen (Niemcy) i Coco Schrijber (Holandia). Dyrektorem festiwalu jest znany rosyjski reżyser i aktor Nikita Michałkow.
Po raz pierwszy od wielu lat w tym roku nie będzie konkursu Perspektywy dla młodych reżyserów debiutantów. Będą natomiast jak zawsze liczne retrospektywy i pokazy specjalne. W programie Dookoła Świata wyświetlony zostanie film "Ostatnie piętro" Tadeusza Krola. W ciągu 10 dni moskiewscy widzowie zobaczą łącznie 364 filmy.
Przegląd zakończy się pokazem rosyjskiego filmu "Rasputin" w reżyserii Iraklija Kwirikadze z francuskim aktorem (lub - jak określa się go w Rosji z racji otrzymania obywatelstwa Federacji Rosyjskiej - rosyjskim aktorem francuskiego pochodzenia) Gerardem Depardieu (ros. Żerarem Depardje) w roli tytułowej.
Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Moskwie organizowany jest od 1959 roku. Wśród zwycięzców przeglądu były także polskie filmy. Statuetkę św. Jerzego zdobyły "Ziemia obiecana" Andrzeja Wajdy (w 1975 roku), "Amator" Krzysztofa Kieślowskiego (1979) i "Życie jako śmiertelna choroba przenoszona drogą płciową" Krzysztofa Zanussiego (2000).
W 2011 roku Urszula Grabowska, odtwórczyni głównej roli w filmie Feliksa Falka "Joanna", otrzymała nagrodę dla najlepszej aktorki. W 2010 roku Jan Kidawa-Błoński odebrał nagrodę dla najlepszego reżysera za film "Różyczka". Z kolei "Rewers" Borysa Lankosza wygrał wtedy konkurs kina autorskiego Perspektywy. W 2009 roku "Mała Moskwa" Waldemara Krzystka otrzymała nagrodę publiczności.
Z Moskwy Jerzy Malczyk (PAP)
mal/ ap/ mag/